Spahiu: Bashkia e Tiranës është kthyer në abuzuesen më të madhe të fondeve publike dhe taksave të rritura

Tuesday, 20 October 2020 15:06

 

Eksperti i ekonomisë njëherësh dhe kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim për Tiranën, Përparim Spahiu deklaron se përmes reformës territoriale, Bashkitë, sidomos kjo e Tiranës, janë kthyer në abuzuesit më të mëdhenj të fondeve publike dhe taksave të rritura (dhjetë herë më shumë taton Bashkia e Tiranës krahasuar me periudhën përpara 2015) ndaj shtetasve dhe bizneseve.

Në një reagim përmes rrjeteve sociale, Spahiu thekson Reforma territoriale – administrative u mendua në thelb si reformë e uljes së kostove me afro 60-70 milion euro në vit e në të njëjtën kohë me më shumë shërbime cilësore ndaj qytetarëve, por ndërkohë ndodh krejt e kundërta.

 

“Reforma territoriale – administrative u mendua në thelb si reformë e uljes së kostove me afro 60-70 milion euro në vit e në të njëjtën kohë me më shumë shërbime cilësore ndaj qytetarëve.

Ndërkohë ndodh krejt e kundërta.

Bashkitë, sidomos kjo e Tiranës, janë kthyer në abuzuesit më të mëdhenj të fondeve publike dhe taksave të rritura (dhjetë herë më shumë taton Bashkia e Tiranës krahasuar me periudhën përpara 2015) ndaj shtetasve dhe bizneseve.

Është abuzive kur gjysma e buxhetit përdoret për paga militantësh partie dhe investimet publike jepen me PPP.

Jam i bindur që fushata e Punësimit për Vota do të vazhdojë me ritme akoma më të shpejta deri në datën e zgjedhje”, deklaron ish-ligjvënësi i LSI-së, Përparim Spahiu

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk ka trëndafil që e zbukuron maskën e zezë që mbani në turinj z. Kryeministër!

Politikë

Nuk ka trëndafil që e zbukuron maskën e zezë që mbani në turinj z. Kryeministër!

Nuk ka trëndafil që e zbukuron maskën e zezë që mbani në turinj z. Kryeministër! ➡️Pak për "pasojat e Tërmetit" dhe krekosjen prej mashtruesash të atyre që e kanë detyrë të...

Mjerimi me emrin RILINDJE

Politikë

Mjerimi me emrin RILINDJE

Nga Arjan Kllomollari:Mjerimi me emrin RILINDJE:Mjerim i ulur kembekryq ne sofren e pabuke te cdo shqiptari.Dhe si nje mik i paftuar, barkderr vazhdon vazhdon te gllaberoje cdo therrime te saj.Mjerim...

Tragjedi në familjen shqiptare, flakët e zjarrit i marrin jetën 16-vjeçarit. Tezja shpëton nipin tjetër dhe mbesën. Prindërit ishin në...

Kronikë

Tragjedi në familjen shqiptare, flakët e zjarrit i marrin jetën 16-vjeçarit. Tezja shpëton nipin tjetër dhe mbesën. Prindërit ishin në...

Tragjedi në një familje shqiptare që jeton në Greqi. Flakët e zjarrit që përfshinë banesën ku jetonte çifti shqiptar me tre fëmijë, i kanë marrë jetën djalit të madh të...