Leka/Po largohen maturantët, studentët, bluzat e bardha dhe truri i Shqipërisë.

E mërkurë, 02 December 2020 16:53

Po largohen maturantët, studentët, bluzat e bardha dhe truri i Shqipërisë.

10 mijë maturantë u larguan jashtë vendit në vitin 2020.
15 herë më shumë se me ardhjen e sektit të “Rilindjes.”

Shqipëria klasifikohet ndër vendet, që kanë numrin më të madh të studentëve për frymë të popullsisë në botë, që studiojnë jashtë vendit.

Universiteti i mjekësisë mbush auditorët me mjekë, me infermierë, të cilët sapo shkojnë, prioritet të parë kanë aplikimin në Gjermani dhe mësimin e gjuhës gjermane.

Në çdo kafene apo çdo ambient shikon të rinj me libra të gjuhës gjermane. Kurset e gjuhëve kanë një shtim regjistrimesh jo vetëm nga të rinj por edhe mjekë dhe profesionistë të afirmuar.

Nxënës dhe studentë të ekselencës kanë të gjithë synimin për t’u larguar nga ky vend pasi trokasin për një vend pune por "Rilindja" u ka mbyllur dyert!

ZERO 🅾️ vende të reja pune hapi sekti i “Rilindjes.”

Figura të shquara të botës akademike nënvizojnë se fenomeni po merr përmasa shqetësuese, duke e kategorizuar atë si rrjedhje të trurit.

Ky fluks në rritje ka si shkak edhe rënien e cilësisë së arsimit të lartë në Shqipëri dhe mangësitë më tregun e punës.

Shqipëria po përballet në vijimësi me fenomenin e rrjedhjes së trurit. Dëshira për të emigruar ka prekur njerëz me përvojë dhe kualifikime të nivelit të lartë.

Shqipërisë po i largohet truri. Po i largohet elita.

Shqipëria po shpopullohet.

Më 2️⃣5️⃣ prill të largojmë sektin shpopullues të “Rilindjes” e t’i mundësojmë rinisë dhe profesionistëve një të ardhme të mirë në vendin e tonë.

Rexhina Leka
Anëtare e Kryesisë së LSI Durrës

#DurresiShtepiaJuaj 🌹
#LSI 🌹

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

Politikë

Në 85-vjetorin e lindjes/ Luan Rama poston foton: Dhimitër Anagnosti, fisniku i madh i filmit shqiptar

  Sot, regjisori Dhimitër Anagnosti mbushi 85 vjeç, duke u dekoruar nga presidenti Meta me dekoratën “Gjergj Kastiroti Skënderbeu”. Luan Rama ka postuar një foto me regjisorin e njohur, duke u shprehur...

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

Politikë

Shehaj reagon ndaj Veliajt: Jo lali jo, nuk është media, por është Antimafia Italiane

  Nënkryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Brisida Shehaj, ka reaguar lidhur me deklaratat e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj, për çështjen e përgjimeve të Antimafias Italiane. Reagimi i Shehajt   Fundi i botës: Lali...

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

Politikë

Kontjana Kuçi: Durrësi nuk do të jetë më i mafias dhe zuzarëve. LSI shkon besimplotë drejt fitores

  Kryetarja e LSI Durrës, Kontjana Kuçi, deklaron se banorët e qytetit bregdetar ndihen të zhvatur nga qeveria. Ajo rendit ndër problematikat kryesore të ngritura në takimet e përditshme me qytetarët...