Alarmi/ Dervishaj: Prej 3 vitesh, ligjet po bëhen si mos më keq, do duhen dy a tre fish i kohës për ta ristabilizuar legjislacionin

E Enjte, 14 Janar 2021 11:22

 

Këshilltari Ligjor pranë Presidentit të Republikës, Bledar Dervishaj jep alarmin se ajo çfarë po ndodh me hartimin e ligjeve të këqija dhe klienteliste nga ana e Qeverisë, po dëmton të gjithë legjislacionin në përgjithësi në vendin tonë.

Në një koment të tijin përmes rrjeteve sociale, Dervishaj vlerëson se nëse për 3 vjet ligjet u bënë si mos më keq, do duhen dy a tre fish i kohës për ta ristabilizuar dhe harmonizuar sërish korpusin legjislativ.

Reagimi i Këshilltarit Ligjore në Presidencë, Bledar Dervishaj

Ligjet janë akte juridike me karakter të përgjithshëm që përcaktojnë sjelljen e shtetasve dhe të organeve shtetërore.

Çfarë rezultati kemi kur shpërdorohet e drejta për të propozuar e miratuar ligje, apo kur ligjbërësi funksionon në mungesë totale të kontrollit të brendshëm dhe atij kushtetues?

Praktikisht rezultati është ky:

E zeza, me ligj mund të quhet edhe e bardhë;

Organet e administratës humbasin kontrollin, sepse një ligj i ri e mundëson;

Krijohen hapësira interpretimi, për ta sfilitur shumicën e shoqërisë, që pakicat të shlodhen më shumë;

Krijohet kaos në legjislacion, ligjet përplasen me njëra-tjetrën;

Sjellja e shoqërisë keq-orientohet drejt anti-vlerave;

Modeli i të bashkëjetesës në komunitet dëmtohet;

Ligji humbet karakterin e përgjithshëm dhe pakicat kërkojnë gjithmonë e më shumë të kenë ligjin e tyre;

Ajo që deri dje ishte e padrejtë dhe e pandershme, mund të vlerësohet e ligjshme, por vetëm për disa;

Një grusht njerëzish udhëheqin shumicat në interesin e tyre personal.

Kjo po ndodh për 3 vite me radhë në vendin tonë.

Nëse për 3 vjet ligjet u bënë si mos më keq, do duhen dy a tre fish i kohës për ta ristabilizuar dhe harmonizuar sërish korpusin legjislativ.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Takimi me të rinjtë që do votojnë për herë të parë, Kërpaçi: Më 25 prill duhet të marrim fatin tonë në dorë

Politikë

Takimi me të rinjtë që do votojnë për herë të parë, Kërpaçi: Më 25 prill duhet të marrim fatin tonë në dorë

  Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, gjatë një bashkëbisedimi me të rinjtë që do të votojnë për herë të parë, tha se më 25 prill është koha që jo vetëm rinia...

Përparim Spahiu: Kjo qeveri nuk ka asnjë plan konkret për të ndaluar rrjedhjen e trurit nga vendi

Politikë

Përparim Spahiu: Kjo qeveri nuk ka asnjë plan konkret për të ndaluar rrjedhjen e trurit nga vendi

  Ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu thotë se shpopullimi i vendit është një plagë sociale dhe problemi më i madh është largimi i mjekëve dhe infermierëve, sidomos në këtë kohë pandmie. Në...

Kërpaçi:4 vitet e Ramës me timonin vetëm, thelluan papunësinë. Prioriteti numër 1 i LSI në qeverisje, hapja e vendeve të reja të punës

Politikë

Kërpaçi:4 vitet e Ramës me timonin vetëm, thelluan papunësinë. Prioriteti numër 1 i LSI në qeverisje, hapja e vendeve të reja të punës

  Kryetarja e LRI-së Floida Kërpaçi flet në një intervistë për gazetën “standard” mbi zhvillimet e fundit politiko-sociale në vend. E angazhuar nga LSI në Tiranë, Kërpaçi theksoi se qytetarët e...