Tritan Shehu/Shifrat e Qarkut te Gjirokastres, deshmi e keqmenaxhimit kombetar te epidemise!

Diel, 24 Janar 2021 18:46

Shifrat e Qarkut te Gjirokastres, deshmi e keqmenaxhimit kombetar te epidemise!
Asnje koment institucional deri me sot:
Si eshte e mundur qe Qarku i Gjirokastres me dendesi te ulet te popullesise, me fshatra e ekonomi te shperndara, pa ndermarje e institucione me koncentrime punonjesish, me pa punesi te larte e me nivel shume te ulet ekonomik, qe nuk lejon ata qytetare fisnike te frekuentojne bare a restorante etj, te jete me numrin me te larte te te prekurve nga Covid ne Shqiperi per 100 mije banore, edhe perpara Tiranes?!
1. Pa dyshim nje faktor eshte “bomba biologjike” Retro e disa aktivitete qe e shoqeruan, por qe pushteti e institucionet edhe te drejtesise, e lane ne heshtje duke u bere keshtu pjese e atij “krimi ndaj njeriut”.
2. Por pervec kesaj eshte dhe keq menaxhimi i mepareshem qe lejoi ate “agresion” e coi ne ato pasoja te renda mbas tij me mungesen e testimeve, mos involvimin e mjekut te familjes, mos aktivizimin e spitalit duke detyruar shume paciente te qendrojne ne shtepi edhe pa rimbursim, me pasoja negative kjo per shendetin e perhapjen e metejshem te infeksionit!
3. Pra jane po ato faktore te qellimshem edhe keq menaxhuese, qe jane ne baze te deshtimit te plote te perballjes me kete epidemi ne nivel vendi.
—Deri sa dhe me te dhenat e dites se sotme jemi vendi me pozitivitet me te larte ne Europe te atyre “palo” testimesh qe realizohen, duke shkuar ne afer 30%!
Dhe kjo Qeveri e papergjegjeshme mjaftohet me nxjerrjen cdo dite te nje komunikate shabllon, por pa shprehur asnje shqetesim per cfare po ndodh e cfare na pret ne javet e ardheshme, jo me te deklaroje masat adeguate e te ndermare veprime energjike sic kerkon gjendja.
Sigurisht keshtu si po shkojne gjerat, asgje e mire nuk duket ne horizont, perkundrazi!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Elona Guri falënderon durrsakët: Bashkë nuk ka bandë që na del përballë. Fitorja po vjen, ne duhet ta bëjmë realitet

Politikë

Elona Guri falënderon durrsakët: Bashkë nuk ka bandë që na del përballë. Fitorja po vjen, ne duhet ta bëjmë realitet

  Lëvizja Socialiste për Integrim zhvilloi pasditen e së dielës në Durrës një takim madhështor me kandidatët e saj në Qarkun e Durrësit. Me mijëra qytetarë kishin dalë në rrugët e qytetit...

Ilirjana Kuçana/Zbrasen strukturat e PS.Perçahet struktura në Durrës dhe Sukth.

Politikë

Ilirjana Kuçana/Zbrasen strukturat e PS.Perçahet struktura në Durrës dhe Sukth.

  Strukturat e PS po zbrazen çdo ditë , pasi socialistët e ndershëm, të zhgënjyer kanë vendosur t'i bashkohen Partisë DemokratikeArdit Kertusha dhe Serjan Mazreku dy ish aktivistët e rëndësishëm të...

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

Politikë

Braimllari nga Kolonja: Niko Peleshi dhe Rilindja i largoi socialistët e ndershëm.

  Socialiastët kane nje siguri për veten e tyre dhe të ardhmen e fëmijëve, Lëvizjen Socialiste për Integrim Sot Niko Peleshi është në ankth dhe në mankth. Sepse ndjen që i rrezikohet...