Xhixho: Më 25 prill, votë ndëshkimi për qeverinë që rrënoi vendin e çoi në mjerim ekonominë shqiptare

Hënë, 22 February 2021 11:28

 

Nënkryetarja e LSI, Erisa Xhixho thotë se “shqiptarët po vuajnë krizën e pandemisë që përditë thellon bilancin tragjik, pa ndihmë dhe asnjë mbështetje nga qeveria e propagandës, shtohen zerot në shumat që shteti shqiptar duhet të paguajë për arbitrazhet, në gjykatat ndërkombëtare”.

 

Në një postim në Facebook, Xhixho shkruan se dëmi nga humbjet në arbitrazh për shtetin shqiptar llogaritet rreth 450 milionë euro.

 

Postimi i plotë i Erisa Xhixhos

Ndërkohë që shqiptarët po vuajnë krizën e pandemisë që përditë thellon bilancin tragjik, pa ndihmë dhe asnjë mbështetje nga qeveria e propagandës, shtohen zerot në shumat që shteti shqiptar duhet të paguajë për arbitrazhet, në gjykatat ndërkombëtare. Disa herë kam denoncuar me shifra se si dëmi potencial, që u kanoset xhepave të taksapaguesve, njeh vetëm rritje.

Një dëm që në total llogaritet rreth 450 milionë euro. Vetem nga Hydro dhe të tjerët kundër Shqipërisë” (Becchetti) shuma është 108 milionë euro, detyrimi i Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural prej 550,000 eurosh, për çështjen e Arbitrazhit “Valeria Italia S.R.L” përballja me “Aktor” dhe “Copri” llogaritet 45 milionë USD, Dondi & Kubota” kundër Shqipërisë llogaritet 90 milionë euro, janë vetëm disa nga shumat që do u rëndojne familjeve shqiptare.

 

Bashkë, më 25 prill, votë ndëshkimi për qeverinë që rrënoi vendin e çoi në mjerim ekonominë e familjet shqiptare. Votë për ndryshimin, për mirëqenie e siguri

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Po e ktheni PS-në forcë të tretë”/ Rebelohet baza socialiste e Beratit dhe Skraparit: S’duam të shiturit dhe palaçot e çorbës

Politikë

“Po e ktheni PS-në forcë të tretë”/ Rebelohet baza socialiste e Beratit dhe Skraparit: S’duam të shiturit dhe palaçot e çorbës

  Rilindja ndodhet në një situatë tejet të vështirë në kuadër të zgjedhjeve të 25 prillit. Me një bilanc skëterrë ku numërohen vetëm dështime dhe mashtrime, nuk ka asnjë shans të...

Xhixho/Asnjë çelje negociatash nuk mund të ketë për Shqipërinë, pa plotësimin deri në një të kushteve të vendosura nga KE-ja.

Politikë

Xhixho/Asnjë çelje negociatash nuk mund të ketë për Shqipërinë, pa plotësimin deri në një të kushteve të vendosura nga KE-ja.

  Sot, raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian, David Lega kërkoi korrigjimin e njoftimit zyrtar të PE, për rekomandimin e nisjes së negociatave për vendin tonë. Lega theksonte njoftimi nuk përmbante...

INTERVISTA/ Grisejda Myslimi: Në Vlorë mandati i dytë i LSI i padiskutueshëm, po punojmë për të tretin. Plani për ndaljen e hemoragjisë kombëtare

Politikë

INTERVISTA/ Grisejda Myslimi: Në Vlorë mandati i dytë i LSI i padiskutueshëm, po punojmë për të tretin. Plani për ndaljen e hemoragjisë kombëtare

  Kandidatja e LSI-së për qarkun e Vlorës në zgjedhjet e 25 prillit Grisejda Myslimi flet në një intervistë për gazetën “standard” flet për prioritet e programit të kësaj partie si...