Europol: Tregu i kokainës edhe më i dhunshëm, ja roli i bandave shqiptare

Tuesday, 07 September 2021 20:45

 

Këtë të martë Europol ka publikuar një raport prej 27 faqesh në lidhje me trafikun e kokainës në Europë.

Sipas këtij raporti, Belgjika dhe Holanda, dy shtete ku bandat kriminale janë forcuar së shumti vitet e fundit, janë bërë qendra kryesore për trafikun e kokainës.

 

Sipas Europol bandat kriminale përdorin qytetet që kanë Porte si ai i Roterdamit, Hamburgut dhe sidomos Antverpin për të transportuar drogën në Holandë.

 

Ky shtet sipas raportit i cili ëshët përpiluar së bashku me Zyrën e Kombeve të Bashkuara për Krim dhe Drogë, është qendra ku nis shpërndarja e kokainës në të gjithë Evropën.

 

Emigrantët tentuan të arratiseshin, arrestohet drejtuesi i furgonit në Pogradec
Kjo ka bërë që Spanja të kapërcehet si rrugë kryesore e kontrabandës, ku vetëm vitin e kaluar, në Antverp të Belgjikës u kapën rreth 65.6 tonë kokainë. Në shkurt, Gjermania dhe Belgjika kapën bashkërisht 23 tonë – një sasi kjo që u cilësua si rekorde.

Duke e klasifikuar si të rritur tregun e kokainës në Evropë kryesisht me furnizimet e shtuara nga Kolumbia, ku një marrëveshje e paqes me grupin gueril FARC, e arritur në vitin 2016, ka hapur sipas Europol tregun për konkurrencë. Bandat evropiane të drogës shpesh operojnë përgjatë vijave familjare, etnike ose gjuhësore, “duke përfshirë bandat marokene dhe shqiptare”, si dhe “grupin mafioz Ndrangheta të Italisë”.

Kokainë është është tashmë droga e dytë më e popullarizuar në Evropën Perëndimore dhe Qendrore pas kanabisitme 4.4 milionë përdorues

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

Sport

LIVE INTER-JUVENTUS/ Festë zikaltër në stadium, Xheko tund rrjetën

  Sot luhet në stadiumin “Giuseppe Meazza”, derbi i Italisë, Inter-Juventus, e vlefshme për javën e 9 të Serisë A italiane Interi do të kërkojë ringritjen pas humbjes që pësoi javën...

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

Globi

“Der Spiegel” paralajmëron: Në Ballkan po lind një konflikt i ri, pasojat për Europën do të jenë të mëdha

    Revista gjermane “Der Spiegel” i ka kushtuar një shkrim situatës në Ballkan. “Lideri i serbëve të Bosnjës dhe anëtar i kryesisë së Bosnjë-Hercegovinës kërcënon prej vitesh se do të shkatërrojë shtetin...

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

Lifestyle

Ilir Kulla te darka e ditëlindjes së yllit mediatik italian, Mara Venier.Në darkë edhe Carrisi, Parieti, Marcuzzi dhe Ferrili

  Fotolajm/Analisti i njohur shqiptar Ilir Kulla në darkën e ditëlindjes se yllit mediatik italian Mara Venier, sëbashku me Alessia Marcuzzi, Alba Parieti, Sabrina Ferrili dhe Albano Carrisi