Tritan Shehu:11 Shtatori, dita qe vazhdon te kercenoje Boten mbare!

Saturday, 11 September 2021 09:17

11 Shtatori, dita qe vazhdon te kercenoje Boten mbare!
Ne ate mengjez te asaj data u goditen ShBA-- zemra e demokracise, vlerave universale, lirive, garancia per ato per te gjithe njerezimin.
Nje dite tragjike kjo e krijuar nga nje mentalitet, psikologji, ideologji, menyre veprimi e “dore” frikacake, cinike, qe kerkon te sundoje vetem nepermjet terrorit e krimit.
E pa fuqishme ajo te mund te jetoje se bashku me lumturine njerezore, lirine e njeriut, barazine ne jete e kudo, respektin per te ndryshmen.
Prandaj zgjodhi ate menyre barabare per tju kundervene zhvillimit e demokracise, duke e futur Boten ne nje spirale te rende e te pergjakeshme.
Fatkeqesisht ajo “spirale” nuk eshte nderprere.
Ajo vazhdon perseri te egziszoje, te perzgjatet, te degezohet, te mare disa here forma te ndryshme, ngjyra me te “celura” per te fituar ku te mendet te “drejten e qytetarise”.
Dhe kjo qe neser te na godase me ashper, me fort nga brenda shoqerise sone, per te krijuar masakra te reja, ashtu si beri me 11 Shtator.
Ngjarjet e fundit ne Afganistan me goditjen qe mori Bota e Lire, Bota e Jone, jane nje sinjal i forte alarmi i vazhdimit te 11 Shtatorit, si kercenim real.
Fatkeqesisht terrorizmi, qe mbeshtetet mbi keq perdorimin politik te fese, radikalizmin, fondamentalizmin, ekstremizmin, tashme ka mare „energji“ te reja, eshte ushqyer me iluzione shume te rrezikeshme per Njerezimin ne teresi.
Pra 11 Shtatori nuk duhet haruar kurre, ai eshte me shume se asnjehere aktual sot per te gjithe, si nje deshmi e tregues i atij rreziku, qe vazhdon te jete midis nesh!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Publikohen pamjet e parcelave me kanabis/ Gazetarja: Bima është në proces tharje, shumë shpejt do trafikohet drejt BE

Kronikë

Publikohen pamjet e parcelave me kanabis/ Gazetarja: Bima është në proces tharje, shumë shpejt do trafikohet drejt BE

Fenomeni i kanabizimit të vendit vazhdon të jetë prezent në territorin shqiptar. Mbrëmjen e sotme emisioni “Në shënjestër”, në News24, ka publikuar pamje nga një kapanon, ku kultivohet dhe thahet...

Ndoka: Rama ka shumë frikë Berishën, Basha pa marrë divorcin u martua me Edin

Politikë

Ndoka: Rama ka shumë frikë Berishën, Basha pa marrë divorcin u martua me Edin

  Ish-kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka teksa komentoi deklaratën e Sali Berishës se ky i fundit do të garojë për të qenë sërish në krye të PD-së, pohoi se kryeministri...

Skandali në universitete: U dhanë miliona euro për karburant e ngrohje edhe pse auditoret ishin pa studentë

Aktualitet

Skandali në universitete: U dhanë miliona euro për karburant e ngrohje edhe pse auditoret ishin pa studentë

  Kërkimet shkencore në Shqipëri mbeten pa fonde. Universitetet kanë dhënë miliona euro për sigurinë e godinave, karburant makinash dhe ngrohje edhe pse studentët nuk ishin në auditore. Edhe kur në auditore...