Tritan Shehu:Rama ne panik nga diskutimi per „Ballkanin e hapur“ i mbyll gojen “Kosoves”, por dhe Merkelit!

Tuesday, 14 September 2021 17:39

Rama ne panik nga diskutimi per „Ballkanin e hapur“ i mbyll gojen “Kosoves”, por dhe Merkelit!
Se pari nje falenderim te thelle per Kancelaren Merkel, per cfare ajo dhe Gjermania ka bere per Shqipernie, Kosoven, Ballkanin Perendimor:
--Ka qene ajo nje mbeshtetese e pa epur e integrimit tone europian.
--Ishte ajo qe beri te deshtoje plani i rrezikshem per te gjithe Rajonin i ndryshimit te kufijeve Kosove-Serbi, i ushqyer nga endrat per Serbine e Madhe.
--Eshte ajo e Gjermania, qe nuk rekomandojne dhe sot si nje forme te dobishme per bashkepunin rajonal te ashtuquajturin “Ballkan i hapur” alias “Jugosllavia e Re”.
--Eshte ajo e Gjermania, qe konsiderojne te domosdoshem bashkepunimin rajonal, por me te gjitha vendet te barabarta ne ate, nen projekte te BE, te drejtuara nga BE e me garante BE, sic eshte “Procesi i Berlinit”.
--Eshte ajo, qe dhe sot theksoi se procesi i antaresimit ne BE eshte nje proces individual i shteteve te BE, ne baze te plotesimit te standarteve nga secili, duke i kujtuar Rames kushtet e Gjermanise e Brukselit.
Pra ne kete menyre ajo sot ju kundervu dhe:
1--Projektit te Vucic per “Jugosllavine e Re”.
2—Alibise se Rames per mos hapjen e negociatave te Shqiperise gjoja prej problemeve te Maqedonise se Veriut me Bullgarine, duke fajesuar per kete vetem keq qeverisjen e tij.
Ndersa Rama i tmerruar nga e verteta, ne ate konference shtypi kerkoi t’i mbylle gojen gazetareve te Kosoves edhe Merkelit vete, duke mos lejuar te flitej pikerisht per keto ceshtje, qe ishin dhe kryefjala e kesaj vizite ne Rajon.
Ai tentoi te kaloi cdo gje me nje paraqitje te tij, qe ishte shume e ngjashme me cfare tha dhe Vucic ne Serbi.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rinia në mbështetje të folëtores së Sali Berishës.

Politikë

Rinia në mbështetje të folëtores së Sali Berishës.

Dje ,Ish-kryeministri Sali Berisha ka nisur bashkebisedimin me qytetarët dhe anëtarët e PD-së, ku e gjithe salla e priti me mjaft entuziazem dhe  brohoriste me te madhe emrin e doktorit...

Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti në orët e para të mëngjesit

Aktualitet

Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti në orët e para të mëngjesit

  Lëkundet veriu i Shqipërisë! Tre goditje tërmeti janë ndjerë në orët e para të mëngjesit të sotëm.   Sipas Institutit të Gjeoshkencave, lëkundja e parë ka qenë në orën 04:19 minuta të...

Qytetarët afganë në Shqipëri: Duam të shkojmë në SHBA

Aktualitet

Qytetarët afganë në Shqipëri: Duam të shkojmë në SHBA

  Rreth 700 refugjatë afganë kanë mbërritur deri tani në Shqipëri, që prej 27 gushtit kur mbërriti grupi i parë. Disa prej tyre, ish zyrtarë të qeverisë së rrëzuar në Afganistan...