Nuk ndalen milionat/ Inceneratori i Tiranës vazhdon të marrë fonde

E mërkurë, 12 Janar 2022 10:32

 

Inceneratorët vijojnë të marrin para nga buxheti i shtetit edhe pas skandalit të fundit, i cili çoi në burg ish-ministrin e Mjedisit, Lefter Koka.

Vetëm 3 ditë para ndërrimit të viteve, kundrejt kompanisë koncensionare që ka marrë përsipër ndërtimin e landfillit dhe rehabilitimit të vend-depozitimeve ekzistuese në Tiranë janë kryer dy transferta me vlerë totale 90 milionë lekë.

Duket se hetimet e nisura nga SPAK dhe akuzat e ngritura për korrupsion, përfshirë dhe kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, nuk kanë ndalur dhënien e parave.

Madje edhe pse së fundi në portale po publikohen të dhëna për pagesat e bëra në media me qëllim për të mos kritikuar koncesionin, nga qeveria nuk është marrë asnjë hap për të verifikuar situatën.

Sipas të dhënave të Drejtorisë së Përgjithshme të Thesarit, inceneratori i Tiranës i ka marrë buxhetit të shtetit deri më tani 3.6 miliardë lekë.

Kompania "Integrated Energy BV SPV" që ka fituar koncensionin ka administratorë shtetasit Arjola Kodra dhe Giuseppe Ciaffaglione. Kujtojmë se kjo kompani ka fituar koncensionin me vlerë 180 milionë euro ndërkohë që kishte një kapital prej 100 milionë lekësh.

Gjithashtu sipas të dhënave të bëra publike nga Open Data, kompania që u shpall fituese për incineratorin e Tiranës u krijua 1 ditë para se të fitonte tenderin./ORA

Modifikuar më E mërkurë, 12 Janar 2022 17:24

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

Politikë

PS vihet në lëvizje për zgjedhjet e pjesshme vendore/ Zbulohet kandidatja e Shkodrës

  Pas dekretimit të datës së zgjedhjeve të pjesshme vendore më 6 Mars, Partia Socilaiste është vënë në lëvizje dhe ka përzgjedhur disa prej kandidatëve. Kryeministri Edi Rama ka vendosur që Majlinda...

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Kronikë

Sasia prej 500 kg drogë e kapur në Mal të Zi në kamionin me bimë medicinale mbetet “jetime”. Zbardhet dëshmia e shoferit dhe pronarit të ngarkesës

Drejtuesi i kamionit ku u kap sasia prej 500 kg drogë e llojit marijuanë në Malin e Zi ka deklaruar se nuk kishte dijeni mbi praninë e lëndës narkotike, e...

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

Lifestyle

Fushata e re e markës “Gucci” përballet me kritika të shumta duke përdorur kafshë të vërteta për të festuar “Vitin Kinez të Tigrit”

  Marka luksoze e modës Gucci është përballur me kritika për fushatën e saj të fundit për të cilën ka paraqitur tigra të vërtetë. Pasi janë publikuar disa foto të fushatës...