‘Nuk më jepni leksione në anglisht! Kam udhëhequr reformën më të madhe në historinë e Shqipërisë’

E mërkurë, 11 May 2022 12:12

 

Kryeministri Edi Rama deliroi në konferencën e tij për shtyp. Në një fjalim të gjatë dhe me përgjigjet alla-Fidel Kastro, ai u mundua ta maskonte me fjalë atë që ishte sulmi më i rëndë ndaj drejtësisë në vend.

Në një presion të hapur, Rama orientoi SPAK-un dhe drejtësinë e kë duhet të hetojnë, duke mos kërkuar për asnjë moment që të hetohet qeveria e tij, e cilësuar si qeveria më e korruptuar në planet.

Ai u lëshoi një sfidë të hapur ndërkombëtarëve, kur u tha se: “Mua nuk më jep askush leksione për ndërhyrjen në drejtësi, as shqip dhe as anglisht, as frëngjisht," përsëriti Rama disa herë.

 

Të gjithë atyre që thonë se reformën në drejtësi e kanë bërë të huajt, Rama tha se atë e ka bërë vetëm ai.

 

Rama deliroi duke thënë se kjo është reforma më e madhe në historinë e Shqipërisë. Paradoksalisht e tha këtë teksa shfrynte kundër kësaj drejtësie, duke thënë se ajo po kap vetëm cironka me dinamit.

“Unë kam udhëhequr reformën më të madhe në historinë e Shqipërisë: reformën në drejtësi. Të cilën e kemi bërë ne, më mbështetjen e pakursyer të SHBA. Po të mos donim ne dhe po të isha unë në gjatësi vale me liderët e tjerë të politikës shqiptare, ta harroni se do ndodhte kjo. Harrojeni se do ndodhte kjo. Nuk na e bënin dot me detyrim”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...