Negociatat/ Berisha: Rama njësoj si Hoxha dhe Aliaj, kërcënojnë interesin kombëtar! Ylli ynë polar BE-ja

Saturday, 14 May 2022 19:03

 

Gjatë takimit me demokratët në Fier, ish-kryeministri Sali Berisha dënoi deklaratat e Edi Ramës në Bruksel ku tha se Shqipëria do të ndryshojë kurs nëse nuk na hapen negociatat në qershor.

Sipas Berishës, Rama është njësoj si Enver Hoxha dhe Ramiz Aliaj, kërcënojnë interesin kombëtar për të ndjekur interesin e tyre politik, duke na prishur me perëndimin.

Berisha: Kryeministri i Shqipërisë në Bruksel se në qoftë se nuk do na hapni negociatat deri në qershor ne do të ndryshojmë drejtimin e vendit. Një pjesë e gjeneratës që është këtu e mban mend se si Ramiz Aliaj në 1990 thoshte se Shqipëria nuk është as lindje as perëndim. Enver Hoxha na çonte nga donte vetë. Thoshte në aleacën me kinezët, era e lindjes dominon me perëndimin. Gjatë perandorisë osmane, perandori bënte gjithçka që të mos quheshin shqiptarë, mos e ngatërroni çështjen arnaut, por komb nuk na njihnin. Përkundrazi na quanin otomanët e Europës dhe gjuha shqipe ishte e vetmja gjuhë e dënuar për të mos u mësuar në shkollat osmane.

 

 

Bëhej një betejë kundër identitetit tonë ashtu sikur edhe Enver Hoxha Ramiz Aliaj bënë një betejë ashtu si i interesonte interesi politik i tyre dhe tani na del Edi Rama. Ku do shkojmë ne more zotëri i cili do të rishikosh drejtimin tonë, drejt Beogradit apo Stambolit. Jo mor zotëri, ne yll polar do të kemi Bashkimin Europian.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...