Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

E Enjte, 19 May 2022 10:05

 

Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje.

E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse. Deklarata e tij u prit me tallje në median sociale.

“Nuk e kuptoj këtë lajmin që po bubullin në çdo ekran se opozita paska fituar të drejtën për të propozuar kandidat për President në raundin e dytë dhe të tretë! Këtë të drejtë kushtetuta ja jep çdo grupi deputetësh prej 20 vetësh!” ironizon analisti Lutfi Dervishi.

 

 

Edhe analisti Ylli Manjani ndan të njëjtin mendim.

 

“Nuk e kuptoj, përse duhet marrëveshje politike nëse 20 deputetë bëhen bashkë për të propozuar një kandidat për President,siç shkruhet në Kushtetutë?! Marrëveshje për të zbatuar diçka që është e shkruar në Kushtetutë?! Opozita del në provim para mazhorancës!!!!

Uauuu, çfarë logjike! Ç'farë muhabeti është ky?! Politikë apo pazar?! Dialog apo dialesh?! Konsensus apo cirk? Pfffffff... neveri!

Një gjë e arriti Lul Basha tash 9 vite, opozitën e "Kërpëratës". Do ta kemi mesa duket edhe nja 3 vite të tjera... Akoma më shumë neveri...”, shkruan ai.

Modifikuar më E Enjte, 19 May 2022 20:30
Login to post comments

Lajmet e fundit

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

Politikë

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, komentoi në konferencën e përjavshme mundësinë e hapjes së negociatave me BE-në dhe ndikimin që do ketë një vendim i tillë te protesta. Berisha tha se...

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

Globi

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

  Sulmuesi i vetëm i mbijetuar nga grupi që kreu sulmet e nëntorit 2015 në Paris është shpallur fajtor për akuza për terrorizëm dhe vrasje. Salah Abdeslam mori një dënim të rrallë...

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

Aktualitet

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

  Na pret përpara një verë e gjatë dhe tejet e nxehtë. Ky është parashikimi që bëjnë meteorologët dhe që në maj u përballëm me temperatura jo normale për muajinn.Ndërkohë nuk...