Berisha: Fronti për shpëtimin e vendit domosdoshmëri! Do instucionalizohet dhe zgjerohet

E Enjte, 23 June 2022 08:28

 

Me angazhimin e Shoqërisë Civile sot u krijua 'Rezistenca Qytetare për Shqipërinë', ku firmosën 56 aktivistët e parë.

"Unë angazhohem se do të mbroj dhe do të punoj për vlerat e kombit si shqiptar! Unë angazhohem se do të mbroj me forcë vlerat e demokracisë dhe të shtetit të së drejtës! Unë angazhohem se do të punoj për afrimin e Shqipërisë me Bashkimin Europian dhe vlerat e Perëndimit! Unë zotohem se do të përmbush çdo sfidë që vendi im të jetë vend i lirë, në të cilin sundon ligji dhe vlerat më të mira të qytetare! Zotohem, si intelektual dhe aktivist, se do të krijoj një Rezistencë Qytetare në mbrojtje të vlerave të sipërpërmendura!", thuhet në deklaratën e Shoqërisë Civile.

Gjatë tryezës me Shoqërinë Civile, kryetari i PD, Sali Berisha tha se do të shkohet drejt një Fronti të madh opozitar, i cili do të institucionalizohet edhe zgjerohet.

"Ju them se Fronti është i përbashkët dhe unë mendoj se këtu kishte një ujdi të plotë se krijimi i Frontit për shpëtimin e vendit është imperativi më i madh i kohës. Prandaj dhe ne, le ta institucionalizojmë këtë Front, duke e zgjeruar dhe më shumë atë, me përmasat më të mëdha të mundshme", u shpreh Berisha

Login to post comments

Lajmet e fundit

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

Politikë

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, komentoi në konferencën e përjavshme mundësinë e hapjes së negociatave me BE-në dhe ndikimin që do ketë një vendim i tillë te protesta. Berisha tha se...

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

Globi

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

  Sulmuesi i vetëm i mbijetuar nga grupi që kreu sulmet e nëntorit 2015 në Paris është shpallur fajtor për akuza për terrorizëm dhe vrasje. Salah Abdeslam mori një dënim të rrallë...

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

Aktualitet

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

  Na pret përpara një verë e gjatë dhe tejet e nxehtë. Ky është parashikimi që bëjnë meteorologët dhe që në maj u përballëm me temperatura jo normale për muajinn.Ndërkohë nuk...