Richard Grenell: Duam që rinia të rrijë këtu, e kjo bëhet përmes zhvillimit ekonomik

E Enjte, 19 Janar 2023 22:07

Richard Grenell, i cili ka qenë shef intelegjente në administratën Trump si dhe i dërguar special për dialogun Kosovë-Serbi, ka qenë i ftuar në 'Çim Peka Live' në SYRI TV, ku në një intervistë ekskluzive ka folur gjerë e gjatë para gazetarit Çim Peka.

Ai ka treguar se aktualisht merret me sektorin privat, ku edhe është larguar nga qeveria.  

 
 

"Po përpiqem të vazhdojë punën që kam nisur në Ballkan. Ajo çka ne e kishim parashikuar, çështjen e negocimit të marrëveshjes mes Serbisë dhe Kosovës, ishte të kishim një sektor privat dhe plot vende pune që të hapeshin nga kompanitë private dhe të ulnin nivelin e papunësisë", ka theksuar Grenell.

 
 

"Unë besoj se mënyra se si ne do ti zgjidhim problemet nuk është të ulemi rreth një tavoline dhe të flasim për çështje politike, por të hapim vende pune dhe të gjejmë mënyra për të arritur një normalizim ekonomik. 

 

E kjo ishte pikërisht ajo që kishte në vizionin e tij z. Trump. Ai donte që kompanitë perëndimore të hynin në këtë rajon. Megjithatë gjithnjë ka ekzistuar një konflikt i perceptuar pavarësisht ka ekzistuar apo jo konflikt të vërtetë, shumë kompani amerikane dhe perëndimore, kanë perceptuar se ka një konflikt në rajon dhe ne jemi përpjekur ta zgjidhim ketë. 

Si mundet që vendet e rajonit të punojnë nga afër me njëra-tjetrën për të hapur vende pune dhe për të mbajtur të rinjtë këtu, në vend që të ikin për në Gjermani, duke menduar se kjo është e vetmja shpresë për një jetë më të mirë. Ne duam që të rinjtë të qëndrojnë në këtë vend dhe mënyra e zhvillimit ekonomik është mënyra e vetme për ta realizuar", ka shtuar ai mes tjerash.

Modifikuar më Premte, 20 Janar 2023 13:32
Login to post comments

Lajmet e fundit

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Kulturë

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Elena Kadare në 87-vjetorin e lindjes së bashkëshortit të saj ka ndarë disa momente nga jeta e tyre së bashku, ndërsa ka folur gjithashtu edhe për rikthimin e tyre në...

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Politikë

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Pedagogu Pano Soko ka qene i ftuar dje ne emision Top Story ne Top Channel ku ka folur edhe per ngjarjet e fundit te aktualitetit politik dhe nder te tjera...

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...