Shashka për '21 janarin' për të tërhequr vëmendjen nga përfshirja e Ramës në korruptimin e McGonigal

Tuesday, 24 Janar 2023 13:51

 

Prej dy ditësh, mediat më të mëdha në Amerikë kanë një argument kryesor. Edhe në Europë, gazetat e quajnë skandal shokues.

Miku personal i Edi Ramës, Charles McGonigal, njeriu që drejtoi për dekada kundërzbulimin e FBI në Nju Jork, u arrestua pasi akuzohet për bashkëpunim me rusët.


Në padi thuhet se ai ka ndihmuar oligarkun e famshëm rus, krahun e djathtë të Putinit, Oleg Deripaskën.

Por skandali është edhe më i rëndë, pasi Charles McGonigal është korruptuar edhe nga një 'rus' tjetër, nga kryeministri Edi Rama, që ka pranuar publikisht se ka miqësi personale me agjentin e Moskës brenda FBI.

Charles McGonigal është zyrtari më i lartë i FBI i arrestuar, dhe për ironi kishte hetuar dikur për lidhjet e spekuluara mes ish-presidentit amerikan Donald Trump dhe rusëve.

Aq i madh është skandali sa disa e krahasojnë McGonigal me një agjent të dyfishtë të arrestuar dekada më parë, i cili për pak rrënoi plotësisht FBI me informacionet që u jepte rusëve.

Rama ia kishte dalë të korruptonte McGonigal përmes levave të tij, Dorian Duçkës dhe Agron Nezës dhe e përdorte atë për gjithçka, që nga sulmet ndaj opozitës e deri te hetimet për komplote për vrasje politikanësh në Shqipëri.

Por nëse dikush mendon se në Shqipëri po zien media për këtë skandal që do kishte groposur dhe prangosur çdo kryeministër, gaboheni.

Qeveria po përpiqet të zhurmojë këtë mega-skandal me një shashkë për ngjarjet e 21 janarit. Bëhet fjalë për një audio, që nuk është audio. Një përgjim që nuk është përgjim. Një transkript që nuk është transkript. Është thjesht një trillim në mendjet e atyre që duan të shpikin diçka për të krijuar mjegullë.

Ndërkohë skandali i vërtetë po ulëret në të dy anët e Atlantikut.

Login to post comments

Lajmet e fundit

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Kulturë

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Elena Kadare në 87-vjetorin e lindjes së bashkëshortit të saj ka ndarë disa momente nga jeta e tyre së bashku, ndërsa ka folur gjithashtu edhe për rikthimin e tyre në...

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Politikë

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Pedagogu Pano Soko ka qene i ftuar dje ne emision Top Story ne Top Channel ku ka folur edhe per ngjarjet e fundit te aktualitetit politik dhe nder te tjera...

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...