Kallëzimi ndaj Xhaçkës, Meçollari sërish në SPAK

E mërkurë, 15 Mars 2023 10:40

Artur Meçollari, ish-oficer madhor i Forcës Detare, është paraqitur sërish në SPAK këtë të Mërkurë. Meçollari pritet të japë shpjegime lidhur me kallëzimin e bërë më herët për bazën detare të Shëngjinit.

Për bazën, ai është shprehur më herët se “është ndërtuar brenda pronës që ndodhet në planin e vendosjes dhe të përhapjes të Forcës Detare, që është e ndaluar kategorikisht me ligj”.

Disa ditë më parë, ish-oficeri ishte sërish në SPAK, lidhur me kallëzimin për bazën detare të Limonit në Sarandë, ku dha shpjegime.

Meccolari ka depozituar dy kallëzime në Prokurorinë e Posaçme, një për dhënien me qera të gjiut të Limionit Sarandë dhe ndërtimin e një godine private në bazën e Shëngjinit. Vendime këto që prekin sipas tij, planin e vendosjes dhe të përhapjes pa miratimin e Presidentit të Republikës.

Dy ditë më parë, në Prokurorinë e Posaçme ishte dhe Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka, si person i akuzuar, e cila dha shpjegimet e saj.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Politikë

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lëzhës, Sandër Marku është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale të 14 majit. Lajmin është konfirmuar për mediat, ndërkohë dhe Alibeaj, në konferencën për...

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Politikë

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Vetëm ditën e sotme kanë lënë garën e zgjedhjeve të 14 majit katër kandidatë të grupit të Enkelejd Alibeajt.  Pas Sandër Markut në Lezhë, Genç Doçit në Kurbin dhe Gjergji Gjatës...

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Politikë

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Pas lajmërimit të Gjergji Gjatës për dorëheqjen e tij si kandidat i PD për kryetar bashkie në Korçë dhe Bujar Vretos, kandidati i PD për kryetar bashkie në Librazhd, listës...