Banda, krim, trafik, burgje, emigrim i paligjshëm/ A skuqet Rama nga ky njoftim i qeverisë britanike?

Premte, 24 Mars 2023 08:37Shumëkush mund të thotë që në fillim se kryeministri Edi Rama nuk skuqet nga asgjë.

Por nëse sheh njoftimin e sapopublikuar nga qeveria britanike për takimin mes kryeministrit Rishi Sunak dhe Edi Ramës, askush nuk do e besonte se Sunak nuk është takuar me një homolog evropian.

 

Fjalët që dominojnë në njoftim e përshkruajnë më së qarti këtë vizitë.

Ja disa nga fjalët kyçe: “luftë kundër emigracionit të paligjshëm”, “banda kriminale”, “trafik njerëzish”, “emigrantë të paligjshëm”, “veprime kundër krimit të organizuar”, “drejtësi penale”, “ekstradime”, “ndjekje penale”, “deportim”, “të burgosur”, “kapacitet i burgjeve”.

E shpjeguar disi më ndryshe, Sunak dhe Rama thonë se kanë rënë dakord për të luftuar emigrimin e paligjshëm dhe bandat e trafikut të qenieve njerëzore.

Po ashtu ata kanë diskutuar për të rritur bashkëpunimin operacional, në mënyrë që të pengojnë njerëzit që të udhëtojnë në radhë të parë. Po ashtu do ketë një marrëveshje për të ndarë të dhënat dhe pasaportat.

Dy kryeministrat thanë se sa i përket bashkëpunimit në drejtësinë penale, udhëheqësit përshndetën punën e përbashkët për ekstradimet, ndjekjet penale dhe deportimin e qindra të burgosurve.

“Ata ranë dakord që një ekip i përbashkët mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Shqipërisë ranë dakord për të kryer një vlerësim të kapaciteteve të burgjeve të Shqipërisë- që do përfundojë deri në fund të prillit, me qëllim kthimin e të gjithë shtetasve shqiptarë të përshtatshëm në sistemin e burgjeve në Mbretërinë e Bashkuar”, thuhet në njoftim.

Modifikuar më Premte, 24 Mars 2023 14:38
Login to post comments

Lajmet e fundit

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

Lifestyle

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

  Beyonce dhe Jay Z janë kritikuar nga fansat e Tina Turner për referencën e abuzimit të yllit të ndjerë nga duart e bashkëshortit të saj Ike Turner, hit ky i viti...

Ofertë që nuk duhet humbur/ "Vila SIGAL Pogradec", destinacioni i duhur për një "arratisje" në fundjavë

Politikë

Ofertë që nuk duhet humbur/ "Vila SIGAL Pogradec", destinacioni i duhur për një "arratisje" në fundjavë

Sa herë kujton Pogradecin gjithkujt i vjen ndërmend qyteti i bukur buzë liqenit, ku natyra ka krijuar një nga “perlat” e saj. Ky është vendi ku bluja e përhershme e...

Spahia inauguron këndin e ri sportiv në shkollën Ali Laçej: Më shumë mjedise të tilla, një jetë e shëndetshme për rininë

Politikë

Spahia inauguron këndin e ri sportiv në shkollën Ali Laçej: Më shumë mjedise të tilla, një jetë e shëndetshme për rininë

  Kryebashkiaku i Shkodrës, Bardh Spahia, ka ndarë mnë rrejtin e tij social Facebook, disa momente krah nxënësve të shkollës Ali Laçej në këndin e ri sportiv. Spahia shkruan ndër të tjera...