Basha bashkon votat me Ramën edhe për të marrë miliona euro borxh për mbetjet

E Enjte, 14 September 2023 20:29

Skandali i inceneratorëve, që pritet t’u kushtojë qytetarëve shqiptarë deri në 1 miliard euro, mori një tjetër dimension para pak ditësh.

Në media u raportua se qeveria e Edi Ramës do të marrë miliona euro borxh për t’u rikthyer te strategjia e vitit 2013 për trajtimin e mbetjeve.

Por sot në Kuvend, teksa miratohej një kredi për këtë qëllim, Lulzim Basha vendosi të bashkojë votat me Edi Ramën. 

Po ashtu Lulzim Basha deklaroi sot publikisht që do të votojë pro ligjit të Edi Ramës për të blerë Gjykatën Kushtetuese me paga kolosale në muaj. 

Lulzim Basha dhe grupi i vogël i deputetëve që e ndjekin Kreshnik Çollaku, Orjola Pampuri, Arbi Agalliu, Selaudin Jakupllari, Eralda Bano dhe Flutura Açka, kanë votuar pro që Edi Rama të marrë edhe 6.5 milionë euro borxh për përpunimin e mbetjeve.
 

 

Por PS u tërhoq nga nisma sepse bashkë me votat e Lulzim Bashës sot, arriti vetëm 82 deputetë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Politikë

Mira Murati gruaja e parë shqiptare emërohet CEO e OpenAI (inteligjenca artificiale)

Bordi i drejtorëve të OpenAI shprehet në një njoftim, se Sam Altman do të largohet si CEO dhe do të zëvendësohet nga shefja e teknologjisë, shqiptarja Mira Murati. Kompania tha se kreu “një proces...

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Kronikë

Humb jetën ylli i serialit ‘Friends’, u mbyt aksidentalisht në shtëpinë e tij

Një nga aktorët më të mirë, dhe yjet ‘Friends’ Mattheë Perry i njohur në seriah si ‘Chandler’, ka humbur jetën aksidentalisht në shtëpinë e tij. Burimet nga policia thanë se, rreth...

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Politikë

Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend.

Nga Mariela Shkurta: Veprime te turpshme, qe tregojne haptazi se si funksionon drejtesia ne vend. Sot, bashkeshortit te ministres Xhacka iu sekuestrua trualli, por ish-deputeti i PS vijon te mbetet njeri i...