Cilat janë hesapet e vërteta të Edi Ramës me OJQ-istin, Erion Veliaj

Hënë, 12 February 2024 11:25

Boldnews.al

Në mbledhjen gati 5 orëshe të Asamblesë së PS-së, kryeministri Edi Rama në fillim kandisi të përzgjedhurit e tij që t’i ngrinin topin e ai më pas të godiste aty ku e kish qëllimin. Për herë të parë të paktën në mixhlisin e drejtuesve të PS-së, Edi Rama lëshoi kritika ndaj Erion Veliajt, krybashkiakut të Tiranës i cili është njëkohësisht kryetar i PS-së së qarkut Tiranë.

 

“Ça janë këto mbledhje kot që bëni, je bërë si OJQ”-mësohet t’i jetë drejtuar Rama Veliajt, duke iu referuar riorganizimit të PS-së për qarkun Tiranë dhe veçanërisht rezultatin mjaft të dobët në dy bashkitë Kavajë dhe Rrogozhinë, ku PS humbi Kavajën, ndërsa mori me ‘burgaxhi’ Rrogozhinën. Të jetë vetëm ky shkaku që Rama iu lëshua Veliajt?

Jemi dhjetë muaj larg zgjedhjeve lokale dhe padyshim që dje nuk ishte momenti i asaj analize. Koha që Rama zgjodhi për t’i dhëna ca “këshilla miqesore” kanakarit të tij është mjaft iteresante. Së pari, vetë Rama nuk është në pozitë të mirë pas deklaratave të ish-zëvendëskryeministrit Arben Ahmetaj, që implikoi Ramën për shantazh dhe që “dha tokën, detin dhe ajrin, duke ngrënë qofte”, por edhe Veliajn si “pronar faktik” i Inceneratorit të Tiranës. 

Duke ia bërë të qartë se po vepron si “drejtues OJQ-je” dhe jo si politikan, Rama thjesht po mundohet të justifikohet tek të tijët, për të gjetuar problemin e vetes tek të tjerët. Veliaj është një “mish i huaj” në PS, i cili u fut nga vetë Rama duke u besuar shumë më shumë ngase G99-tëshi mati veten në zgjedhjet e vitit 2009. Megjithatë mesazhi i dhënë në sy të të tjerëve është më shumë një tentativë e pastër e Ramës për të shkëputur vëmendje. Në këto momente i intereson të duket sikur brenda vetë qeverisjes ka “demokraci mendimi”.

Po kush janë “mbledhjet koti si të ishin OJF”? Për këtë duhet kthyar koka pas vetëm tre javë më parë kur kryebashkiaku Veliaj bëri një “tur” nëpër Tiranë për të treguar në sytë e Ramës besnikërinë. “Kush mendonte se pas tre mandateve në bashki unë do ta ulja ritmin, ju premtoj publikisht se kjo do të jetë fushata ku unë do të impenjohem edhe më shumë, do të punoj edhe më fort, jo vetëm për Edi Ramën dhe Partinë Socialiste, por për faktin se kjo forcë politike dhe kryetari i saj e kanë transformuar Shqipërinë në një mënyrë të paimagjinueshme”, tha Veliaj në një nga takimet me strukturat e PS-së.

Mirëpo duket se kaq nuk mjafton në sytë e Ramës, ndaj po e mban në ankth përi ti treguar që mos mendojë se e ka të shtruar tapetin e kuq në krye të PS-së, kur vetë Rama të heqë dorë. Interesante është që vetë Veliaj po tregohet “amator politik” teksa ka nisur një revansh jo ndaj Ramës, por ndaj atyre që mendon se janë shumë më pranë Ramës. Kryebashkiaku po sulmon nën rrogozë nënkryeministren Belinda Balluku. Për momentin Lali Eri dukshëm në sulm për të zënë vendin e Ramës sheh si rivale zëvendëskryeministren, duke mos bërë një hesap fare të thjsht: Është Rama ai që vendos se kujt do ia lerë PS-së. Ajo që ndodhi në Asamblenë e PS-së nuk ishte gjë tjetër përveçse një shashkë e hedhur nga Rama, por “trimit Veliaj” iu duk si një bombë e madhe.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Politikë

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Mbledhje kryesie Dega, 9, Tiranë Bashke jemi te pandalshem…Edvin dil na prit para Kryeministrise se kryehajduterise , se po vijme…

Partia Demokratike Dega 16:  Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Politikë

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës! Dega 16 fton qytetarët të reagojnë dhe të na bashkohen në protestën e 20 Shkurtit. Në takimet me qytetarë dhe bizneset e...