'Shqipërinë e bëjnë shqiptarët dhe vetëm shqiptarët! Më 20 shkurt të përballemi me të keqen'

Saturday, 17 February 2024 12:37

Fjala e plotë e Kryetarit të PD, Sali Berisha, mbajtur mbrëmjen e së premtes para mbështetësve të tij, që u mblodhën për të 45-ën ditë poshtë banesës të tij në rrugën e quajtur tashmë si “Rruga e Shpresës”. 

 

FJALA E PLOTË

Të dashur qytetare dhe qytetarë, qëndrestare dhe qëndrestarë, misionarë të vërtetë të dinjitetit njerëzor, të guximit, kurajës, misionarë të shpresës dhe të ardhmes tonë.

Një përshëndetje të përzemërt ju dhe mbarë qytetarëve shqiptarë që shohin 20 shkurtin si ditën e ngadhënjimit, si ditën e triumfit të dinjitetit të qytetarit shqiptar, triumfit të Shqipërisë dhe kombit tonë.

Miqtë e mi!

Në këtë fjalë dua të shpreh nderimin tim më të thellë për veprën e pavdekshme të disidentit, opozitarit të pamposhtur ndaj regjimit diktatorial, barbar të Vladimir Putinit, Alexei Navalnyt. Për çdo njeri që lufton për liri dhe dinjitet, Alexei Navaly do të mbetet frymëzimi i tij. Ai kaloi jo njëherë, por disa herë nga vdekja në vdekje dhe kurrë nuk pushoi së luftuari kundër diktatorit mizor dhe regjimit të tij.

Ndaj dhe ju ftoj ta nderojmë, ju ftoj ju luftëtarë të lirisë, ta nderojmë me 1 minutë heshtje këtë luftëtarë të lirisë, frymëzim për të gjithë ata që luftojnë kundër diktaturave, kundër regjimeve putiniste kudo që ndodhen. I përjetshëm kujtimi i tij!

Miqtë e mi!

Për ju, për ne, për çdo shqiptar kudo që ndodhet, në Shqipëri, emigracion dhe diasporë, 20 shkurti më shumë se çdo gjë tjetër është dita e dinjitetit tonë.

Sot ne jemi njerëzit më të përçmuar të Ballkanit, të Europës dhe më gjerë.  Sot ne jemi njerëzit më të nëpërkëmbur. Regjimi që sundon Shqipërinë, kontrollon vullnetin dhe votën tonë. Shkatërron çdo ëndërr, ccdo mundësi dhe alternativë ndryshimi. Si asnjë komb tjetër ne përjetojmë një mobokraci, një diktaturë bande.

20 shkurti është dita të marrim Shqipërinë në dorë, është dita t’i dalim vetes zot, është dita të vendosim në piedestal dinjitetin tonë, është dita të ndahemi përgjithmonë nga tiranë të cilët përçmojnë dhe shkelmojnë dinjitetin dhe qenien tonë.

Miq!

Ne jemi njerëzit më të përçmuar. Ne jemi njerëzit më të shpërfillur sepse të gjithë sa jemi këtu dhe kudo që ndodhemi, më shumë se gjysmën e të njohurve tanë nuk i kemi më në Shqipëri. Janë larguar nga një tokë e bekuar, sepse Edi Rama dhe klika e tij dhe organizata e tij kriminale dhe rilindja e tij kriminale e shndërroi Shqipërinë, dheun e tyre në tokë të mallkuar.

Ka shumë sot që e quajnë kombin tonë, një komb që po merr fund, një komb që po shuhet, një komb që gradualisht po vdes. Dhe këta nuk janë armiq të Shqipërisë, këta janë vëzhgues, soditës.

Mjerisht shqiptarët vetë janë të tillë. Kurrë ndonjëherë këtë katastrofë kombëtare nuk duhet ta pranojmë.

Nuk duhet të pranojmë këtë proces shkatërrimtar mbi qenien tonë kombëtare.

20 shkurti është dita, ‘o burra të shpëtojmë Shqipërinë’.

20 shkurti është dita të përballemi me më të keqen që kombi ka njohur në histori.

20 shkurti është dita e guximit pra, është dita në të cilën ne duhet të ftojmë për mbi 1 milionë shqiptarë që u larguan nga Shqipëria të përzënë nga kushtet e këtij regjimi.

20 shkurti është dita e të gjithë shqiptarëve që zotohen t’i dalin zot kombit nga ky shkatërrim, si asnjë luftë tjetër.

Login to post comments

Lajmet e fundit

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...