Kosova feston sot 16-vjetorin e Pavarësisë

Saturday, 17 February 2024 12:41

Prishtinë - Sot Republika e Kosovës shënon 16-vjetorin e pavarësisë së saj. Më 17 shkurt të vitit 2008, Kuvendi i Kosovës shpalli pavarësinë e vendit, duke e bërë atë shtet të pavarur, sovran dhe demokratik.

Për të festuar këtë përvjetor, institucionet e vendit kanë përgatitur aktivitete të veçanta. Presidentja e shtetit dhe personalitete të tjera do të bëjnë ngritjen e flamurit shtetëror në mëngjes si dhe do të bëjnë homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova, te varri i veprimtarit Adem Demaçi si dhe në kompleksin “Adem Jashari” në Prekaz. Për të nderuar këtë ditë të veçantë do të kenë mbledhje Qeveria dhe Kuvendi, derisa në të gjithë vendin, Dita e Pavarësisë do të shënohet me aktivitete të shumta, njofton RTK.  

 

Radiotelevizioni i Kosovës ka përgatitur një skemë programore të pasur dhe të shtrirë nga mëngjesi deri në mbrëmje. Për të sjellë dimensione të ndryshme të festës shtetërore, RTK do të transmetojë ngjarjet kryesore, përfshirë ngritjen e flamurit, seancën solemne të Kuvendit dhe intervista me personalitete të rëndësishme të kësaj date. Skema programore e RTK-së përfshin transmetim maratonik bashkë me Radio Kosovën, me lidhje të drejtpërdrejta nga qytete të ndryshme të vendit.

Pjesa artistike e këtij transmetimi maratonik do të pasurohet me muzikë, dokumentarë, dhe koncerte, duke krijuar një atmosferë festive dhe emocionuese për shikuesit dhe dëgjuesit.

Login to post comments

Lajmet e fundit

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...