Shehu: Arsye madhore per te protestuar sot

Tuesday, 20 February 2024 14:00

Nga Tritan Shehu: 

Arsye madhore per te protestuar sot:
1-Rama “perze” shqiptaret e mbush me refugjate!
2-Kthen vendin ne nje “trampoline” trafiqesh njerezore me forcim te grupeve kriminale.
Thellesisht djallezor eshte qellimi i Rames me Mareveshjen me Italine per refugjatet.
Mjafton te lexosh aresyetimin e Gjykates Kushtetuese per te kuptuar “anti kushtetushmerine” e asaj mareveshje e lojen e rrezikeshme te Rames:
--“Qëllimi i migrantëve është strehimi në shtetin italian dhe kërkesën për mbrojtje e adresojnë pranë autoriteteve italiane, ndaj në rast refuzimi të kërkesës nga autoritetet italiane ata nuk pengohen nga dispozitat e Protokollit për Migracionin në shprehjen e vullnetit për të paraqitur kërkesë pranë autoriteteve shqiptare për mbrojtje dhe azil në Shqipëri.”
Eshte e qarte se nga 36 mije refugjatet ne vit qe do te dislokohen ne Shqiperi, shume pak prej tyre do te perfitojne statusin e azilantit ne Itali.
Pjesa dermuese e tyre, sipas ketij aresyetimi, do te preferojne te aplikojne per stausin e azilit ne Shqiperi, pra:
a-Nuk do te kthehen nga Italia ne vendet e origjines.
b--Do te mbeten ne Shqiperi sepse do te kerkojne azil, e drejte kjo e tyre sipas GjK.
c—Nje pjese e tyre do te qendrojne ne vendin tone per te “zevendesuar” shqiptaret e larguar. Shume komode kjo per rregjimin se keta as votojne e as protestojne.
d—Pjesa tjeter do te tentojne te kalojne ilegalisht ne Itali etj, duke “ushqyer” trafikantet e krimin.
Dhe Gjykata Kushtetuese e deklaron Kushtetuese ate Mareveshje, duke paraqitur argumenta anti Kushteues.
Dhe rregjimi i interesuar per largimin e shqiptareve, nen “bekimin” e ketij vendimi: ----Kerkon te mbushe vendin me refugjate.
--Apo te forcoje grupet kriminale te trafiqeve si bashkepuntore e mburoje per ate.
Neperkembje tragjike kjo e interesave tona madhore.
Aresye tjeter per te protestuar sot!

Login to post comments

Lajmet e fundit

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...