‘Krizë brenda PS?’/ Vasili: 20 shkurti dhe qartësia e opozitës së vërtetë, vuri në dukje pazaret e rilindjes

E Enjte, 22 February 2024 19:34
Nënkryetari i PL-së, Petrit Vasili ka folur në Task Force në SYRI TV me Sonila Meço, në lidhje me mosvotimin e ligjit të amnistisë penale, si një ‘shenjë krize’ të pushtetit të Edi Ramës.
 

Sipas Vasilit, ka një moment krize pazaresh brenda rilindjes dhe kjo gjë ka dalë në dukje nga qartësia e opozitës së vërtetë, bashkë me demonstrimin e protestës së 20 shkurtit. 

 

‘Kur ka qartësi, del dhe pazari shumë qartë. Kur ka paqartësi opozita, gjithçka shpërdorohej në emër të kësaj gjëje. Në momentin që është e qartë se këtu ka një grup shumë të qartë dhe të madh, që ka një pozicion parimor, çdo pazar evidentohet del në shesh menjëherë dhe këta bishtat e mazhorancës në opozitë vetdemaskohen dhe vetasgjesohen’, u shpreh Vasili.

Vasili: Ka një moment krize parazaresh. Përgjithësisht pazaret kanë pasur një ecuri më të begatë, ka pasur përfitime të jashtëzakonshme, pasi brenda tyre bëhet fjalë për pazare me para, nuk janë kompromise të mëdha politike. Këto pazare sot hynë në krizë, u prishën, nuk u ranë dakord për çështje pazaresh. 

Kur vjen puna e pazarit të qeverisur nga Edi Rama, rilindësit votojnë por kishte një segment këtu, pasi ju e dini se kjo punë mendohej se ishte një punë e kryer. Ky ministri super pazarxhi Manja, përpara tha se tash e bijmë atje, e kemi mbyll, i kemi votat dhe votat ishin gjithmonë këtej.

Punët e cubave dhe punët e jahnive kanë dhe momentet e krizës së tyre por në parim situata është po e njëjta.

Ka një situatë shumë më pozitive në parlament pasi qartësia e dimensionit e opozitës së vërtetë, kanë përvijuar qartë një grup shumë të madh dominues në opozitë i cili dikton dhe kjo lloj qartësie këtej vë dhe në krizë pazaret nga ana tjetër.

Kur ka qartësi, del dhe pazari shumë qartë. Kur ka paqartësi opozita, gjithçka shpërdorohej në emër të kësaj gjëje. Në momentin që është e qartë se këtu ka një grup shumë të qartë dhe të madh, që ka një pozicion parimor, çdo pazar evidentohet del në shesh menjëherë dhe këta bishtat e mazhorancës në opozitë vetdemaskohen dhe vetasgjesohen.

Demostrimi i 20 shkurtit i dha të gjithë sfondin e jashtëzakonshëm të pashmangjshëm popullor pasi nuk mund të ketë një opozitë shumë të fortë në parlament, të dyja këto elementët shumë të fortë të një opozitarizmi politik dhe mbështetja popullore u bënë bashkë dhe qartësuan situatën në parlament dhe kjo vë në krizë qeverinë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...