Incidenti me Ambrozia Metën/ Media belge: Kryeministri shqiptar shtyn në fytyrë një gazetare që dëshiron të bëjë një pyetje

E mërkurë, 20 Mars 2024 10:29

Incidenti i regjistruar ditën e djeshme mes kryeministrit Edi Rama dhe gazetares Ambrozia Meta solli reagime të shumta ku u dënua gjesti i kreut të vendit. Ndërkohë vëmendje të madhe ky incident ka marrë edhe nga mediat e huaja të cilat kanë dedikuar një artikull të posaçëm për ngjarjen. Në lidhje më këtë ngjarje ka raportar edhe media belge HLN e cila shkruan se Kryeministri shqiptar Edi Rama po kritikohet shumë pasi shtyu një gazetare.

Më tej media shkruan se Ambrozia Meta i bëri një pyetje Ramës për një projekt investimi në ishullin e Sazanit, i cili është një zonë ekologjike e mbrojtur. Pamjet tregojnë kryeministrin duke vënë dorën në fytyrën e gazetares dhe duke e larguar atë. 

“Mendoj se është turp që kreu i qeverisë nuk mund të kontrollojë veten kur pyetet për çështje me interes publik”, tha Meta për Rrjetin Ballkanik të Gazetarisë Investigative.

Në rrjetet sociale njerëzit kërkuan që Edi Rama të kërkonte falje publike për shtyrjen, por ai nuk u përgjigj, përfundon shkrimin HLN ku ka ndarë edhe nëj vide nga momenti i incidentit.

“Unë nuk tregova agresion dhe iu përgjigja të gjitha pyetjeve me durim,” tha Kryeministri në X.

Modifikuar më E mërkurë, 20 Mars 2024 10:43
Login to post comments

Lajmet e fundit

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...