Ekspertja: Pse SPAK nuk ndjek paranë e kompanive që ka hetuar, pse nuk bllokon ‘5D’

E Enjte, 20 June 2024 12:44
 

Ekspertja e ekonomisë, Brisida Shehaj ka folur në lidhje me skandalin e inceneratorëve se kush pritet të digjet tani.

Gjatë bisedës, Shehaj tha se SPAK nuk po ndjek paranë e kompanive që ka hetuar e bllokuar, por i ka lënë të lira.

“Se si mund të mos dalë sterilizimi subjekt me rrisk, nuk e di.

Se si mund të mos dalë check up, subjekt me rrisk, nuk e di.

Se si mund të mos dalë inceneratori i Tiranës, subjekt me rrisk, nuk e di. 

Se di se pse nuk dalin këto subjekte risku.

Si është e mundur që SPAK i mban nga 3-4 vjet atje në hetim dhe administrata tatimore nuk ushtron kontrolle të thelluara, me strukturat e hetimit tatimor, që të kontrollojë jo vetëm kompanitë satelite, që këta përdorin, por ka mundësi dhe akses sepse ka marrëveshje me administratat europiane, amerikane, bankat dhe të ndjekë paratë.

Ka një administratë prej 1600 vetash për ta ndihmuar pikërisht tek ajo që ne çalojmë, ndjekja e parasë, dhe SPAK nuk e bën.

Pra këto historitat e SPAK se është i mirë, po punon, se ka bllokuar inceneratorin e tij, është veprimi minimalist.

Por ndërkohë SPAK nuk bllokon 5D, nuk bllokon kompanitë satelitë, përkundrazi kompanitë për të cilat është në burg Lefter Koka, Alqi Bllako dhe akuzohet Klodian Zoto, po të shikosh bilancet e disa kompanive VIP në QKB, këto kompani kanë ushtruar aktivitet edhe në kompani të tjera VIP.

Kjo është ajo fasada që ndodh në Shqipëri, dhe SPAK nuk kërkon as ndihmë as suport, sa nga tatimet, as nga ekspertët dhe as të ekspertizës që ushtrohet nga grupi i ekspertëve që punojnë në PD”,  tha Brisida Shehaj 

Login to post comments

Lajmet e fundit

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

Politikë

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

  80% e fëmijëve në moshë çerdheje dhe kopshti në Bashkinë e Tiranës nuk gjejnë dot një vend në strukturat publike. Prindërit rrëfejnë se pranimi i fëmijëve kryhet përmes procedurave diskriminuese...

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Kronikë

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Një atentat mafioz me tre viktima dhe një të plagosur është regjistruar mesnatën e kaluar në Memaliaj, ku shënjestër e atentatit kanë qenë anëtarë të fisit Kalemi. Sipas autoriteteve policore, ngjarja...

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

Kronikë

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

  Vetëvrasja e Olsi Obros, njerit prej të akuzuarëve për mashtrimin e rëndë të qytetarëve duke i zhvatur me mikrokreditë, bashkëshortja e të cilit gjithashtu Elda Ibro, administratore e Micro Credit Albania...