Dyer të mbyllura dhe fushë neutrale, ja si pritet të rinisë sezoni i Serie A

E mërkurë, 01 Prill 2020 09:44

Nëse pozicionet e klubeve për të rinisur kampionatin po kristalizohen pak nga pak, krerët e futbollit italian vijojnë të studiojnë mënyrën më të mirë për të përfunduar Serie A dhe për të mos u përballur me dëme ekonomike më të mëdha: të caktohet fituesi kampion dhe të shmanget pasja e 22 skuadrave vitin e ardhshëm duke bllokuar rëniet nga kategoria.

Të gjitha mundësitë janë në shqyrtim, përfshirë dhe atë që parashikon dyert e mbyllura, por siç e cekëm objektiv mbetet mbyllja e sezonit dhe, sipas “Corriere Dello Sport” po mendohet edhe zhvillimi i ndeshjeve në fushë asnjanëse.

Në këtë mënyrë, skuadrat e rajoneve më të prekura nga koronavirusi mund t’i luajnë ndeshjet e tyre në zona më të sigurta të Italisë. Falë dyerve të mbyllura do të shmangej rreziku i infektimit te tifozëria dhe lojtarët e stafet do të ishin më të sigurt. 

Duke menduar një rifillum të mundshëm të sezonit në fund të muajit maj, Seriea e edicionit 2019-2020 mund të mbyllej rreth mesit të korrikut. Mbetet kapitulli i Kupave të Europës, për të cilat po mendon UEFA, teksa pas pak orësh do të zhvillohet një videokoferencë me 55 federatat anëtare.

 
 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

Kulturë

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

(Shënim për Romanin “Anja”, botuar nga WestPrint) Sapo kam përfunduar së lexuari romanin “Anja” të shkruar nga Ahmet Prençi, autor i një vëllimi të shkëlqyer poetik (Udhë në pasqyrë - 2016)...

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

Politikë

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

  Ish-deputeti i PD Klevis Balliu ka reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur sot në Tushemisht ku u sulmua me armë një hotel.Ish-deputeti Klevis Balliu deklaroi nga Pogradeci se biznesi...

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Politikë

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!Cuditerisht mbas vendimit te “clirimit” te laboratoreve nga pengesat anti shkencore e ndesh me te drejtat e qytetareve per testimet Covid“, vendosen...