Gazeta austriake 'Kurier': Tatuazhi i futbollistit shqiptar tërbon serbët

Tuesday, 12 September 2023 14:12
Kurier
 

Me fitoren 2-0 ndaj Polonisë, shqiptarët bënë një hap të madh drejt kualifikimit në Europian. Edhe pse Jasir Asani e kishte hapur rrugën drejt një fitoreje të madhe për shqiptarët me një gol të jashtëzakonshëm- ndoshta nga më të bukurit deri më tani në kualifikueset e Kampionatit Europian- pas ndeshjes të gjithë folën vetëm për golin e dytë.

Mirlind Daku e ktheu në një çmendinë stadiumin ‘Air Albania’ në Tiranë, pasi shënoi në minutën e 62-të. Sulmuesi vrapoi përpara tifozëve të furishëm, hoqi fanellën duke vrapuar dhe u dha kamerave televizive një pamje të pjesës së sipërme të trupit. Një detaj në shpatullën e djathtë do të bëhej një temë e nxehtë në Ballkanin gjithnjë e më të nxehtë.
 
 

Një homazh për komandantin e vrarë

Është një tatuazh që tregon këmbën e një ushtari mbi një bllok guri të thyer. Pranë çizmes së ushtarit është shkruar ‘Katana 138’. Sipas medieve kosovare, blloku i gurit simbolizon kufirin mes Kosovës dhe Shqipërisë ose ndarjen e padëshiruar të grupeve etnike shqiptare që jetojnë atje.

‘Katana’ është nofka e komandantit Agim Ramadani, i cili vdiq në luftën mes Kosovës dhe Serbisë në vitin 1999, dhe që drejtonte brigadën 138 të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

‘Provokim i turpshëm nga shqiptarët’

Ramadani gëzon statusin e heroit në Kosovë, madje një rrugë në Prishtinë mban emrin e tij. Në Serbi nuk është çudi që ndodh e kundërta. “Shqiptari shënoi një gol në kualifikuese dhe më pas tregoi një tatuazh të një terroristi të UÇK-së në shpinë,” shkruante tabloidi Telegraf, duke i bërë thirrjes UEFA-s që të gjobisë Dakun.

“Provokim i turpshëm i shqiptarëve: shënoi gol dhe më pas tregoi tatuazhin e një terroristi të UÇK-së që vrau serbët,” shkruante portali Novosti.

Daku: Golin ua dedikon të gjitha viktimave në Kosovë

I lindur në Kosovë, Mirlind Daku fillimisht luante për vendin e tij të lindjes. Ai vetëm së fundmi ka vendosur të luajë për Shqipërinë. Sulmuesi i klubit rus, Rubin Kazan, deri më tani ka luajtur dy ndeshje për kombëtaren shqiptare. Goli i rëndësishëm i 2 me 0 ishte goli i tij i parë.

“Golin ua dedikoj të gjitha viktimave në Kosovë, që dhanë gjithçka për atdheun e tyre. Vetëm falë tyre, mund të luajmë sot këtu dhe të bashkojmë të gjithë trevat shqiptare,” tha 25-vjeçari pas fitores ndaj polakëve. Një deklaratë që nuk ka gjasa të përmirësojë gjendjen mes serbëve.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...