Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Tuesday, 21 May 2024 14:36
Nga Christian Falk, BILD
 

Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë... 

Lideri i kombëtares Toni Kroos (34/Real Madrid) ka njoftuar se do t'i japë fund karrierës së tij të suksesshme pas kampionatit evropian në shtëpi këtë verë. Ylli i mesfushës e bëri të ditur këtë të martën në podkastin e tij “Einfach mal Luppen”.

Kroos: “Me të vërtetë kam menduar për një kohë të gjatë, kam menduar për një kohë shumë, shumë të gjatë dhe ditët e fundit kam arritur në një përfundim se ky sezon, ky sezon i mrekullueshëm, sezoni i dhjetë me Realin, do jetë gjithashtu sezoni im i fundit me Realin”.

Dhe më tej: “Dhe kushdo që më ka dëgjuar me kujdes gjatë viteve të fundit, e ka dëgjuar ndonjëherë fjalinë se e vetmja mundësi për mua është të përfundoj karrierën time te Reali i Madridit. Dhe kushdo që mund të bashkojë një plus një, tani e di gjithashtu se sezoni im i fundit me Realin do të thotë gjithashtu se përfundon këtë verë. Jo më Real, jo më futboll.”

Kroos u kthye në kombëtare vetëm për ndeshjet ndërkombëtare të marsit. Trajneri i ri i kombëtares Julian Nagelsmann (36) e bindi atë të kthehej pas lamtumirës së tij pas Kampionatit Evropian të ngatërruar të vitit 2021. Kjo nuk zgjati shumë.

Kroos bën postimin prekës në podkast: “Tani po e kuptoj se të mendosh për një kohë të gjatë, është shumë më e lehtë sesa ta thuash. Dhe nëse, si unë, ju keni filluar të luani futboll në moshën gjashtëvjeçare dhe keni arritur ta bëni atë deri diku deri në moshën 34-vjeçare, atëherë është thjesht një vendim shumë, shumë i rëndësishëm, veçanërisht nëse futbolli ka qenë gjithmonë fokusi, dhe kjo është arsyeja pse nuk tingëllon aq e lehtë në buzë sot kjo që them. Sot jam i lumtur dhe krenar që kam gjetur në kokën dhe zemrën time momentin e duhur për këtë vendim. Ambicia ime ka qenë gjithmonë që të mbyllja karrierën në kulmin e nivelit tim”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

‘New York Times’: Nedim Bajrami, rekordmeni i Euro 2024 që shkoi në gjykatë për të luajtur për Shqipërinë

Sport

‘New York Times’: Nedim Bajrami, rekordmeni i Euro 2024 që shkoi në gjykatë për të luajtur për Shqipërinë

Nga Nick Miller, New York Times   Evropa nuk ishte rehatuar ende mirë për të ndjekur ndeshjen Itali-Shqipëri të shtunën, kur e gjithë loja u kthye përmbys.   Kishin kaluar njëzet e tre sekonda...

“Gjimshiti ka mundësinë të drejtojë Shqipërinë këtë Europian”, Silvinjo: Kemi kundërshtarë të fortë, por çdo gjë mund të ndodh gjatë 90 minutave

Sport

“Gjimshiti ka mundësinë të drejtojë Shqipërinë këtë Europian”, Silvinjo: Kemi kundërshtarë të fortë, por çdo gjë mund të ndodh gjatë 90 minutave

    Trajneri i Kombëtares shqiptare, Silvinjo po zhvillon një konferencë për shtyp, në prag të ndeshjes së ditës së nesërme kundër Italisë, në “Signal Iduna Park” të Dortmundit. Ai shprehet se...

Përfaqësuesja e D’Alema në Tiranë drejton kompaninë e ndërtuesit të resortit në Himarë

Politikë

Përfaqësuesja e D’Alema në Tiranë drejton kompaninë e ndërtuesit të resortit në Himarë

  Nga Boldnews.al Në fillim të këtij qershori, portal informativ Italian “Open.online” ngriti dyshimet se ish-kryeministri i Italisë, Massimo D’Alema, është pjesë e një grupi investitorësh që kanë përfituar nga shefi i qeverisë së...