Granit Xhaka vlerësohet si 'Njeriu i Ndeshjes' në fitoren e Zvicrës

Saturday, 15 June 2024 20:01
 
 

Zvicra arriti sukses 1-3 në ndeshjen e parë ndaj Hungarisë, në Euro 2024. 

 

Një nga protagonistët kryesorë në këtë takim për Helvetët ishte edhe mesfushori me origjinë shqiptare, Granit Xhaka.

Granit Xhaka ishte “truri” i vërtetë i kësaj Zvicre, teksa me lojën e tij të saktë në mesfushë arriti të dominojë totalisht kundërshtarin, si dhe të krijojnte thuajse çdo aksion të “Helvetëve”.

Falë kësaj performance të madhe, UEFA e ka nderuar kampion e ri të Bundesliga, me titullin “Man of the Match”, e thënë në shqip, “Lojtari i Ndeshjes”. Tashmë kapiteni i “Helvetëve” duhet të mendojë për sfidën e radhës, atë ndaj Skocisë, ku në rast sigurimi të një tjetër 3 pikësh arrin t’i japë Kombëtares së tij, një “biletë” për në raundin e 1/16-ve, të Euro 2024

Xhaka, pas takimit, u shpall “lojtari i ndeshjes”. Futbollisti, numëron mbi 120 sfida me fanellën e Zvicrës

Login to post comments

Lajmet e fundit

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

Politikë

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

  80% e fëmijëve në moshë çerdheje dhe kopshti në Bashkinë e Tiranës nuk gjejnë dot një vend në strukturat publike. Prindërit rrëfejnë se pranimi i fëmijëve kryhet përmes procedurave diskriminuese...

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Kronikë

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Një atentat mafioz me tre viktima dhe një të plagosur është regjistruar mesnatën e kaluar në Memaliaj, ku shënjestër e atentatit kanë qenë anëtarë të fisit Kalemi. Sipas autoriteteve policore, ngjarja...

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

Kronikë

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

  Vetëvrasja e Olsi Obros, njerit prej të akuzuarëve për mashtrimin e rëndë të qytetarëve duke i zhvatur me mikrokreditë, bashkëshortja e të cilit gjithashtu Elda Ibro, administratore e Micro Credit Albania...