Tifozët shqiptarë janë kampionët e birrës/ Bien nga froni anglezët

Saturday, 22 June 2024 11:04
Ky është Europian rekordesh për shqiptarët.
 

Kur ishte menduar se si zakonisht, rekordin për konsumin e birrave do e shënonin anglezët apo skocezët, panorama ka ndryshuar.  

 

Sipas gazetës gjermane, Waltroper Zeitung, kampionët europianë të birrës këtë herë janë tifozët shqiptarë.

Gazeta ka intervistuar disa prej drejtuesve të birrarive kryesore në zonën e Dortmundit.

Ata konfirmojnë se kampionë janë tifozët e Shqipërisë.

“Po, kemi pasur anglezë dhe skocezë që kanë konsumuar shumë birrë. Por tek ne, shqiptarët kanë pirë më shumë birrë,” thotë Joerd Kemper i ‘Wenkers’.

Edhe Janina Ludëig nga ‘Zum Alten Markt’ thotë se janë shqiptarët që kanë konsumuar më shumë birra. Ajo shton se anglezët po ashtu vazhdojnë të jenë konsumatorë të mëdhenj.

Kurse Frank Furtkamp nga ‘Gaense Markt’ thotë: “Ne kemi pasur shumë shqiptarë këtu dhe ata kanë konsumuar shumë birrë”.

Ecuria e kombëtares në Europian do të vendosë nëse do të vazhdojë ky trend kampionësh për tifozët shqiptarë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Kronikë

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Një atentat mafioz me tre viktima dhe një të plagosur është regjistruar mesnatën e kaluar në Memaliaj, ku shënjestër e atentatit kanë qenë anëtarë të fisit Kalemi. Sipas autoriteteve policore, ngjarja...

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

Kronikë

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

  Vetëvrasja e Olsi Obros, njerit prej të akuzuarëve për mashtrimin e rëndë të qytetarëve duke i zhvatur me mikrokreditë, bashkëshortja e të cilit gjithashtu Elda Ibro, administratore e Micro Credit Albania...

Pallati në ndërtim ku kreu vetëvrasjen Ibro, koha kur ndodhi ende nuk dihet

Kronikë

Pallati në ndërtim ku kreu vetëvrasjen Ibro, koha kur ndodhi ende nuk dihet

  Policia ka zbarkuar paraditen e kësaj të shtune pranë një pallati në ndërtim tek ish-stacioni i trenit, pranë Dispanscerisë së Tiranës, ku është gjetur pa jetë, me shumë gjasa i hedhur...