Të gjithë sytë nga Dusseldorfi, Shqipëria ëndërron kualifikimin përballë Spanjës

Hënë, 24 June 2024 11:18
 

Mbrëmja e Dyseldorfit është një takim me historinë për Shqipërinë, që sot mund të kalojë kufijtë e vetvetes me një kualifikim të mundshëm për në fazën me eliminim direkt të Europianit.

Mund të duket e pamundur për kuqezinjtë që të mundin Spanjën, skuadrën më të fortë të Europianit deri tani, por futbolli njeh edhe surprizat dhe befasitë, siç do të ishte kualifikimi i Shqipërisë në një “grup ferri” me kampionë dhe nënkampionë bote.

 

Për një mbrëmje të vetme në histori “Furitë e kuqe” (kështu njihen iberikët) në fushën e blertë mund të mos jetë Spanja, por djemtë e Silvinjos.

“Furitë e kuqe” mund të bëhen “Furitë kuqezi” për 90 minuta, duke marrë atë 3-pikësh të artë që do të zgjaste edhe për disa ditë ëndrrën gjermane.

“Terreni” i ndeshjes së sotme favorizon sadopak Kombëtaren tonë në këtë sfidë.

Vendi i parë i sigurt për Spanjën, mungesa e një lojtari fenomenal si Rodri (i skualifikuar), apo edhe ruajtja e mundshme e talenteve si Niko Uilliams dhe Jamal për ndeshjet që vijnë më pas, një ndikim patjetër do ta kenë në sfidën e Dyseldorfit.

Kuqezinjtë në anën tjetër e kanë treguar se mund të godasin në çdo moment, siç bënë me Italinë dhe Kroacinë.

Mrekullitë në futboll ndodhin, kuqezinjtë mund të bëjnë një të tillë me fitoren e parë në histori kundër Spanjës dhe kalimin e grupit në Europian. Forca Shqipëri, sot “Furitë” janë kuqezi!

Login to post comments

Lajmet e fundit

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Kronikë

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Një atentat mafioz me tre viktima dhe një të plagosur është regjistruar mesnatën e kaluar në Memaliaj, ku shënjestër e atentatit kanë qenë anëtarë të fisit Kalemi. Sipas autoriteteve policore, ngjarja...

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

Kronikë

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

  Vetëvrasja e Olsi Obros, njerit prej të akuzuarëve për mashtrimin e rëndë të qytetarëve duke i zhvatur me mikrokreditë, bashkëshortja e të cilit gjithashtu Elda Ibro, administratore e Micro Credit Albania...

Pallati në ndërtim ku kreu vetëvrasjen Ibro, koha kur ndodhi ende nuk dihet

Kronikë

Pallati në ndërtim ku kreu vetëvrasjen Ibro, koha kur ndodhi ende nuk dihet

  Policia ka zbarkuar paraditen e kësaj të shtune pranë një pallati në ndërtim tek ish-stacioni i trenit, pranë Dispanscerisë së Tiranës, ku është gjetur pa jetë, me shumë gjasa i hedhur...