Ndalimi i Henri Çilit, flet poetaj Moza Ahmeti: Pse është autogol i shoqërise, të ftohet nga pasionet politike dhe …

Saturday, 29 February 2020 13:25

Poetja Moza Ahmeti ka reaguar pas ndalimit të gazetarit Henri Çili. Këtë ngjarje ajo e quan autogol të shoqërisë që duhet të ftohet nga pasionet politike dhe ta marrë më qetë çështjen e drejtësisë.

Nga Moza Ahmeti

Henri Cili eshte nje figure e politikes literale shqipe, qe doli nga shtresat me te drobitura te shoqerise postkomuniste te viteve nentedhjete. U rrit ne vite si gazetar dhe botues, por merita e tij me e madhe shfaqej te aftesia per organizim, fuqia pragmatike dhe liberale konduktive, si dhe shpirti utopik per t’i cuar njerezit, sidomos bijte e shtresave te varfera, drejt regjistrit me te larte te se mundmesh por qe duket e pamundur.

Emra pa fund kuadrosh e profesoresh u rriten ne universitetin e tij ne vite. Edhe nese paska ndodhur ndonje lajthitje, pergjate historise se pergjimeve, mundesia per te parandaluar te keqen ishte krejt e mundshme. Mendoj se hetuesia eshte edhe nje organ bashkepunues e korigjues, jo thjesht sanksionues, kur vjen puna per emra me impakt masiv.

E quaj autogol te shoqerise kete ngjarje, qe duhet te ftohet nga pasionet politike dhe ta marre me qete ceshtjen e drejtesise. Shpresoj per me mire per te gjithe.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Cigare kontrabandë, arrestohet shoferi i kamionit në Portin e Durrësit

Aktualitet

Cigare kontrabandë, arrestohet shoferi i kamionit në Portin e Durrësit

Policia Kufitare ka goditur një rast të kontrabandës me mallra që paguhet akcizë dhe të falsifikimit të dokumenteve duke proceduar penalisht një 39-vjeçar.. Shërbimet e Policisë Kufitare në Portin e Durrësit...

“Po më pyet dikush se sa vjeç jam”, Sazan Guri: E kënaq gruan, madje vënçe. Jam vegjetarian

Aktualitet

“Po më pyet dikush se sa vjeç jam”, Sazan Guri: E kënaq gruan, madje vënçe. Jam vegjetarian

Sazan Guri ka shpërndarë në faqen e tij të ‘Facebook’-ut një status plot me nota humori, ndërkohë që rrëfen sesi e koncepton ai moshën e tij. E ndër rreshta nuk mungojnë...

“Nuk kemi akoma datë, po përgatitemi për fazën 2”, kryeministri italian me deklaratë të fortë, si do bëhet lehtësimi i masave

Globi

“Nuk kemi akoma datë, po përgatitemi për fazën 2”, kryeministri italian me deklaratë të fortë, si do bëhet lehtësimi i masave

Asnjë tërheqje nga masat kufizuese për frenimin e përhapjes së koronavirusit, tani për tani asgjë nuk ndryshon. Lehtësimi do të bëhet sa më shpejt që të jetë e mundur. Kështu ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!