Koreja e Jugut sukses në “sfidën” me COVID 19, shëron rreth 45 % të të sëmurëve

E Enjte, 26 Mars 2020 21:42

Koreja e Jugut është një ndër vendet e vetme në botë që deri më tani ja ka dalë deri diku që të ketë nën kontroll situatën nga koronavirusi.

Nëse e gjithë bota është në panik nga përhapja e koronavirusit, ritmet e përhapjes në Korenë e Jugut duket që janë në ulje.

 

Nga mesi i marsit, Koreja e Jugut vuri re një stabilizm të prirjes së përhapjes së virusit. Shifrat ditore të përhapjes pësuan rënie krahasuar me ato të muajit shkurt.

Ekspertët besojnë se veprimet e shpejta të këtij vendi për testime në masë dhe masat për karantinë kanë ndikuar tek situata.

Ndërkohë që nga mesi i janarit kur koronavirusi filloi të shfaqej në Korenë e Jugut, u njoftua se rreth 45% e të sëmurëve janë shëruar plotësisht. Sipas Korea Herald, në vend janë regjistruar 104 raste të reja dhe numri i personave të infektuar ka arritur në 9 241./abcnews.al

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat/ Karantinimi 'fatsjellës' për 9 anëtarët e dy familjeve

Aktualitet

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat/ Karantinimi 'fatsjellës' për 9 anëtarët e dy familjeve

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat, familjet në qiell të hapur. Flakët nukkursyen asgjë,në banesa kanë ngelur në këmbë vetëm muret. Familjarët apelojnë për ndihmë.   Një zjarr i fushiqëm ka...

“Unë e di, Ti po më pret …”, prek me letrën për babain Luan Rama: Ra kjo flamë dhe u ndamë! U bënë 20 ditë që …

Politikë

“Unë e di, Ti po më pret …”, prek me letrën për babain Luan Rama: Ra kjo flamë dhe u ndamë! U bënë 20 ditë që …

Gjithcka ka ndjerë në këto ditë karantinë, ish –deputeti I LSI, ka zgjedhur t’i ndajë me ndjekësit e tij në rrjetet sociale, në një letër drejtuar babait të tij. Nga Luan...

U shtir si zv.ambasador/ Kroati mashtroi shqiptaren, i dërgoi videot e marrëdhënieve seksuale të vëllait të saj

Aktualitet

U shtir si zv.ambasador/ Kroati mashtroi shqiptaren, i dërgoi videot e marrëdhënieve seksuale të vëllait të saj

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 8 muaj burgim Jublisa Ziviç, i cili prezantohej si zv/ambassador i Kosovës në Kroaci dhe ka përndjekur për një kohë të gjatë, duke e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!