Katër arsye përse gratë i rezistojnë koronavirusit

E Enjte, 26 Mars 2020 22:08

Gratë sëmuren më pak se burrat nga koronavirusi i ri dhe vdesin shumë më pak se meshkujt. Sipas Corriere della Sera, të dhënat e fundit të Insitutit të Shëndetit në Itali tregojnë se deri më 23 mars, vetëm 42 përqind ishin gra.

Në një buletin të mëparshëm, grafika tregon numrin e vdekjeve sipas moshës dhe gjinisë. Në shikimin e parë, meshkujt vdesin tre herë më shumë se femrat në të gjitha grupet e moshës. Vetëm për grupin e moshës 80-89 vjeç, meshkujt vdesin dy herë më shumë. Në Lombardi, 82 përqind e pacientëve në terapi intensive janë meshkuj. E thënë me fjalë të tjera, femrat i bëjnë ballë shumë më mirë sëmundjes.

Image

 
 

Imunologu Alberto Montavani thotë se ka katër arsye se pse femrat preken më pak nga koronavirusi i ri.

 

E para, sistemi imunitar më i mirë se te burrat.

E dyta, struktura hormonale prodhon hormone që i mbrojnë nga sëmundjet.

E treta, gjenetika që duket se i mbron edhe nga viruse të tilla.

E katërta, fakti që tymosin më pak duhan se burrat, që shihet si faktor rreziku.

Çfarë po ua shpëton jetën grave?

BBC

Ju mund të befasoheni që ka një dallim mes burrave dhe grave për numrin e vdekjeve nga koronavirusi, por shkencëtarët nuk befasohen. Ne e shohim të njëjtin dallim te një seri infeksionesh, përfshi gripin. Pjesë e përgjigjes është se meshkujt e kanë shëndetit më të keq se femrat, kryesisht për shkak të zgjedhjeve të stilit të jetesës, siç është duhani.

“Duhani dëmton mushkëritë- kjo nuk të bën fitues,” thotë MacDermott.

Ky mund të jetë një problem i veçantë në Kinë, ku të dhënat përllogarisin se 52 përqind e meshkujve tymosin, në krahasim me vetëm 3 përqind të femrave. Por ka edhe dallime në mënyrën se si reagon sistemi imunitar te gratë dhe te burrat.

“Gratë kanë më shumë rrezik që të vuajnë nga sëmundjet auto-imune, dhe ka të dhëna të mira se gratë prodhojnë antitrupa më të mirë për vaksinat kundër gripit”, thotë profesor Paul Hunter nga universiteti ‘East Anglia’.

Modifikuar më E Enjte, 26 Mars 2020 22:10

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Urdhëri i MSH-së/ Ja tre bizneset që lejohen të hapen nga dita e sotme

Politikë

Urdhëri i MSH-së/ Ja tre bizneset që lejohen të hapen nga dita e sotme

Një urdhër i ri i Ministrisë së Shëndetësisë, i lejon disa bizneseve që duke filluar nga dita e hëna, që të ushtrojnë aktivitetin e tyre. Bizneset që do të hapen janë...

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat/ Karantinimi 'fatsjellës' për 9 anëtarët e dy familjeve

Aktualitet

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat/ Karantinimi 'fatsjellës' për 9 anëtarët e dy familjeve

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat, familjet në qiell të hapur. Flakët nukkursyen asgjë,në banesa kanë ngelur në këmbë vetëm muret. Familjarët apelojnë për ndihmë.   Një zjarr i fushiqëm ka...

“Unë e di, Ti po më pret …”, prek me letrën për babain Luan Rama: Ra kjo flamë dhe u ndamë! U bënë 20 ditë që …

Politikë

“Unë e di, Ti po më pret …”, prek me letrën për babain Luan Rama: Ra kjo flamë dhe u ndamë! U bënë 20 ditë që …

Gjithcka ka ndjerë në këto ditë karantinë, ish –deputeti I LSI, ka zgjedhur t’i ndajë me ndjekësit e tij në rrjetet sociale, në një letër drejtuar babait të tij. Nga Luan...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!