Zbulimi i fundit i shkencëtarëve australianë: Ilaçi që mund të ‘vrasë’ Covid-19 në 48 orë

Saturday, 04 Prill 2020 20:24

Një ilaç i përshkruar për trajtimin e zgjebes thuhet se ndalon zhvillimin e koronavirusit dhe mund te ndihmojë në luftimin e infeksionit, sipas një studimi te raportuar sot ne mediat e huaja. 

Behet fjale per ilacin me emrin Ivermectin qe perdoret per infeksione parazitare – por studiuesit në Australi besojnë se mund të ishte i dobishëm kundër COVID-19.

Sipas testeve te bera ky medikament kishte ulur nivelin e virusit me 99.8 përqind brenda 48 orëve dhe pas tre ditesh ai rezultonte i eliminuar plotesisht.

Në studimet e kryera nga Instituti i Biomjekësisë (BDI) në Universitetin Monash në Melbourne, në bashkëpunim me Institutin Doherty, në fakt u zbulua se “Ivermectin” (antiparasitik i disponueshëm në të gjithë botën dhe i njohur nga Agjensia e Drogave Amerikane) ia del mbanë për të eleminuar ngarkesën virale të koronavirusit në dy ditë.

Por duke terhequr vemendjen e te gjitheve se nje gje e tille nuk duhet perdorur kurrsesi vete, shkencetaret kane thene se do të duhet më shumë kohe për të verifikuar efektivitetin e tij në mposhtjen e koronavirusit te njerëzit.

“Tani duhet të përcaktojmë nëse doza që mund të përdoret tek njerëzit është efektive”- thone studiuesit, duke pohuar se ky do te ishte hapi tjeter i punes.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kjo javë e gjen Kosovën me qeveri të re, Kuvendi pret aktgjykimin e plotë të Kushtetueses

Politikë

Kjo javë e gjen Kosovën me qeveri të re, Kuvendi pret aktgjykimin e plotë të Kushtetueses

KOSOVAKosova do të jetë me qeveri të re këtë javë e cila do të ketë për kryeministër Avdullah Hotin e LDK. LDK, AAK dhe Nisma presin vetëm aktgjykimin e plotë të...

Nuk ka marrëveshje as sot/Bylykbashi: Ishim gati për konsensus, PS nuk hiqte dorë.

Politikë

Nuk ka marrëveshje as sot/Bylykbashi: Ishim gati për konsensus, PS nuk hiqte dorë.

  Përfaqësuesi i PD në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi ka thënë, në një deklaratë për mediat pas tryezës që zgjati mbi 3 orë, u shpreh se, sot marrëveshja nuk u arrit...

Vasili:PS pret të dalë nga gjumi parizien Rama

Politikë

Vasili:PS pret të dalë nga gjumi parizien Rama

Vasili: PS pret të dalë nga gjumi parizien RamaNënkryetari i LSI, Petrit Vasili, deklaroi pas mbledhjes së Këshillit Politik se opozita nuk do jepte asgjë në këmbim të identifikimit biometrik...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!