Tjetër rekord i infektimeve nga COVID -19/ Sa raste të reja u zbuluan në 24 orët e fundit

Diel, 14 June 2020 10:54

Prej më shumë se një jave, numri i Covid 19 në vendin tonë është duke u rritur, ndërsa gjatë 24 orëve të fundit është shënuar një rekord i ri prej 57 të infektuarish.

Ky është numri më i lartë i infektimeve deri më tani në vendin tonë. Kujtojmë se një shifër kaq të lartë Shqipëria nuk e ka shënuar edhe në kulmin e pandemisë ku vendi ishte në izolim, dhe ku qytetarët u detyruan që të qendrojnë me javë të tëra në shtëpitë e tyre.

 
 
 
 

Nuk dihet ende harta e shpërndarjes së rasteve të reja në 24 orët e fundit, ndërsa ditët e tjera është vënë re një fenomen i frikshëm, siç është ai i shndërrimit të qendrave spitalore në vatra të Covid 19.

 
 
 

Kështu raste të reja janë shënuar kryesisht në QSUT, por edhe në spitale të tjera rajonale të vendit. Pikërtish infektimi i spitaleve, ka bërë të mundur përhapjen e virusit dhe në qytete që nuk kishin shënuar asnjë rast si Gjirokastra, apo Puka.

 
 

Derimë tani nuk ka indicie që vendi të shkoj sërish drejt karantinës, ndërkohë që e vetmja masë që është marrë paraprakisht, pas shtimit të rasteve, ishte shtyrja me të paktën një javë e nisjes së punës për transportin publik, e cila ishte parashikuar të ndodhte këtë të hënë. Vijon…

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

Kulturë

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

(Shënim për Romanin “Anja”, botuar nga WestPrint) Sapo kam përfunduar së lexuari romanin “Anja” të shkruar nga Ahmet Prençi, autor i një vëllimi të shkëlqyer poetik (Udhë në pasqyrë - 2016)...

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

Politikë

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

  Ish-deputeti i PD Klevis Balliu ka reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur sot në Tushemisht ku u sulmua me armë një hotel.Ish-deputeti Klevis Balliu deklaroi nga Pogradeci se biznesi...

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Politikë

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!Cuditerisht mbas vendimit te “clirimit” te laboratoreve nga pengesat anti shkencore e ndesh me te drejtat e qytetareve per testimet Covid“, vendosen...