BE vendos sot për hapjen e kufijve, Shqipëria nuk përfshihet në listë, ja kriteri që ndan vendet anëtare

Hënë, 29 June 2020 13:26

BE vendos sot për hapjen e kufijve me vendet jo- anëtare teksa konsultimet vijojnë ende.

Të premten u ra dakord për 14 vendet të cilat do të hapen kufijtë, mes të cilave ishin Serbia dhe Mali i Zi, por jo Shqipëria.

Burime nga BE për Euractiv, thanë se ka shumë paqartësi për vendimin, por Presidenca shpreson që sot të merret një vendim duke u hedhur në votë.

Kriteri që ndan vendet europiane nga dakordësimi, është shifra 16 e cila tregon rastet e reja për 100 mijë banorë. Vendet që kanë nën këtë shifër infektimi do të kenë të hapura kufijtë, kurse mbi këtë BE nuk do të lejojë hapjen e kufijve.

Sipas këtij kriteri, SHBA nuk lejohet t’i hapen kufijtë, kurse me Kinën po. Disa vende anëtare të unionit janë kundër hapjes së kufijve me Kinën, aty nga ku filloi pandemia dhe të lihet jashtë SHBA.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

Kulturë

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

(Shënim për Romanin “Anja”, botuar nga WestPrint) Sapo kam përfunduar së lexuari romanin “Anja” të shkruar nga Ahmet Prençi, autor i një vëllimi të shkëlqyer poetik (Udhë në pasqyrë - 2016)...

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

Politikë

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

  Ish-deputeti i PD Klevis Balliu ka reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur sot në Tushemisht ku u sulmua me armë një hotel.Ish-deputeti Klevis Balliu deklaroi nga Pogradeci se biznesi...

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Politikë

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!Cuditerisht mbas vendimit te “clirimit” te laboratoreve nga pengesat anti shkencore e ndesh me te drejtat e qytetareve per testimet Covid“, vendosen...