Progresi i vaksinave ndaj COVID-19:Miratohet vaksina e parë me kusht!

Premte, 03 July 2020 09:30

Përgatiti:
Ekipi Anti-Covid i Heda Albania*

Përqasja tradicionale e krijimit të vaksinave virale implikon përdorimin e një version të padëmshëm të virusit ose pjesëve të tij në një tretësirë, e cila injektohet në trupin e njeriut. Megjithatë kjo metodë merr shumë kohë dhe është e ngadaltë. Qasje të reja të inxhinierisë gjenetike, të cilat janë më të shpejta, bëjnë ndërfutjen e elementeve të caktuar gjenomik viral në një tretësirë, por efikasiteti i këtyre metodave është më pak i njohur krahasuar me metodat tradicionale.

Vaksina ka si qëllim ekspozimin e organizmit tonë ndaj një versioni të modifikuar por të padëmshëm të një virusi. Në këtë mënyrë, sistemi imunitar stimulohet dhe ‘stërvitet’ duke prodhuar antitrupa-proteina të cilat njohin specifikisht virusin e vërtetë dhe e ndalojnë atë përpara se të zhvillohet infeksioni. Me këtë mekanizëm vaksina ndihmon në krijimin e ‘memories imunologjike’ dhe kur organizmi bie në kontakt me virusin e vërtetë, sistemi imunitar ‘kujtohet’ dhe tashmë di si ta luftojë ‘pushtuesin’.

Hulumtuesit shkencorë mund të përdorin metoda të ndryshme për formulimin e një vaksine e cila testohet në mënyrë skrupuloze për siguri dhe efikasitet përpara se të aplikohet në njerëz. Fazat në të cilat kalon prodhimi i një vaksine janë disa derisa arrihet në miratim. Nga 135 vaksina anti COVID-19 që po testohen në mbarë botën vetëm 1 vaksinë është miratuar me kusht vetëm për përdorim ushtarak në Kinë.

Për t’u njohur me progresin aktual të vaksinave që po testohen në mbarë botën dhe me vaksinën e re të miratuar ju ftojmë të konsultoni përditësimin e radhës. KLIKO KETU

* Ekipi Anti-Covid përbëhet nga: Aldi Pupuleku PhD, Denisa Baci PhD, Erand Llanaj MPH, MSc, PhD(c), Ina Mexhitaj PhD(c), Irma Kuka, Julia Daragjati PhD, Livia Tepshi PhD, Teuta Muhollari PhD(c)

Modifikuar më Premte, 03 July 2020 09:31

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish- deputeti i PD: Rama e ka futur vendin në qorrsokak të rrezikshëm. Koha për të zgjedhur po afron, duhet të ndryshojmë kurs!

Politikë

Ish- deputeti i PD: Rama e ka futur vendin në qorrsokak të rrezikshëm. Koha për të zgjedhur po afron, duhet të ndryshojmë kurs!

Ish- deputeti i PD, Agron Shehaj ka përmendur dy probleme të Shqipërisë dukë akuzuar si fajtor Edi Ramën. Shehaj thtoë se Shqipërisë po i ikin djemtë dhe vajzat më të mira...

Gjosha në Njësinë 5: Me ose pa koalicione, me lista të hapura apo të mbyllura, LSI do t’i drejtohet qytetarëve me alternativën e saj për rikthimin e shpresës

Politikë

Gjosha në Njësinë 5: Me ose pa koalicione, me lista të hapura apo të mbyllura, LSI do t’i drejtohet qytetarëve me alternativën e saj për rikthimin e shpresës

  Ish-ministrja e Integrimit Klajda Gjosha ka zhvilluar një takim me qytetarët në njësinë 5. Gjosha thotë se me ose pa koalicione, me lista të hapura apo të mbyllura, LSI do...

Kërpaçi:Qeverisja e rilindjes e trajton Durrësin si një pronë private. Më 25 Prill, rinia do të ndërtojë me votë Shqipërinë ku të gjithë jetojnë të barabartë

Politikë

Kërpaçi:Qeverisja e rilindjes e trajton Durrësin si një pronë private. Më 25 Prill, rinia do të ndërtojë me votë Shqipërinë ku të gjithë jetojnë të barabartë

  Ish-deputetja e LSI-së Floida Kërpaçi është takuar me të rinj në qytetin e Durrësit, nga ku jep edhe një mesazh. Kërpaçi shkruan se qeverisja e rilindjes e trajton qytetin e...