Epidemiologu Muka kundër Brataj: Nuk e shfarosim virusin nëse vendosim të gjithë maska

Premte, 17 July 2020 18:02

 

Shifrat e larta të publikuara nga Komiteti Teknik I të infektruarve me COVID-19 ka rritur shqetësimin, duke iu referuar edhe vendimit të fundit për të vendosur maska me detyrim në ambjente të mbyllura.

Në një intervistë ne edicionin e Pasdites ne SYRI TV me moderatoren Armela Ferko, lidhur me përdorimin e maskave, ka pasur një përplasje mes epidemiologut Taulant Muka dhe shefit të urgjencave Brataj, I cili ka deklaruar se përdorimi I maskave nga të gjithë, e zhduk virusin brenda 2 muajve.

Gjatë intervistës epidemiologu Muka ka sqaruar sesi qëndron e vërteta e përdorimit të maskave dhe sesa e redukton ajo rrezikun e përhapjes së virusit, ku sipas tij, në ambjente të mbyllura ka një efikasitet deri në 70 %, ndërsa në ambjente publike ose të hapura deri në 45 %.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

Politikë

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

  REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!MEQENES EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I GRUPIT PARLAMENTAR TE CDU/CSU-se ATEHERE AI "TAKOI" NE...

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

Politikë

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

  Ish-deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka sjellë në vëmendje një shqetësim të një banori të Tiranës për mungesën e ujit të pijshëm. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Kërpaçi thekson se në...

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

Kronikë

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

  Një ngjarje e rëndë mesoht se ka ndodhur në Gjirokastër gjatë orëve te fundit. Gjatë natës një e moshuar është grabitur dhe më pas dhunuar në fshatin Palokastër të qytetit të...