Gjurmimet e shpejta dhe ‘strategjia’: Testo sa më pak, gënje më shumë

Premte, 17 July 2020 12:34

 

Sipas studiuesve të universitetit të Utrehtit në Holandë, testimi dhe raportimi i shpejtë i rezultateve janë të nevojshme që gjurmimet e kontaktit të jenë sa më efektive. Testimi që zgjat deri në pesë ditë ose më shumë është i padobishëm, shkruan CNN.

Gjurmimi i kontaktit konsiderohet standard i artë për të luftuar një pandemi, por kërkon testimin e të gjithë personave të rrezikuar, duke izoluar një pjesë të tyre dhe më pas duke gjurmuar kontaktet e tyre. Për të ulur rrezikun e përhapjes së koronavirusit studiuesit deklaruan se duhet të zbatohen 3 rregulla

Së pari, testimi duhet të kryhet në ditën kur një person zhvillon simptoma.

Së dyti, duhet të fillojë gjurmimi i kontakteve një ditë pasi kemi zbuluar rezultatet e testit.

Dhe së treti, sistemi i gjurmimit duhet të funksionojë 100%.

Por ndërkohë që në vendin tonë jo vetëm që nuk ka testime të shpejta, por ka tmerrësisht pak testime.

Eksperti Erion Dasho ka ironizuar:

“STRATEGJI ANTI-COVID

Europa Perëndimore: Testo - Gjurmo - Trajto

Europa Lindore: Testo (sa më pak) - Gënje (sa më shumë)”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

Politikë

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

  REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!MEQENES EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I GRUPIT PARLAMENTAR TE CDU/CSU-se ATEHERE AI "TAKOI" NE...

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

Politikë

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

  Ish-deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka sjellë në vëmendje një shqetësim të një banori të Tiranës për mungesën e ujit të pijshëm. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Kërpaçi thekson se në...

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

Kronikë

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

  Një ngjarje e rëndë mesoht se ka ndodhur në Gjirokastër gjatë orëve te fundit. Gjatë natës një e moshuar është grabitur dhe më pas dhunuar në fshatin Palokastër të qytetit të...