E zhdukur prej 23 vitesh, gjendet piktura e çmuar

Premte, 13 December 2019 16:20

Asgjë nuk dihej për “Portreti i një Zonje” të Gustav Klimt, që prej kohës kur piktura u vodh 23 vite më parë në një galeri arti në Piacenza, në veri të Italisë. Por vepra e artit me vlerë 60 milionë euro mendohet se është gjetur, si për ironi të fatit, në murin e galerisë ku humbi gjurmët.

Teksa një prej punëtorëve po pastronte dredhkat në murin e jashtëm të galerisë, pikasi një si zgavër, brenda së cilës u gjet piktura e mbështjellë me një qese plastike.

Për momentin po punohet për verifikimin e saj, por drejtori i galerisë, Massimo Ferrari, është i bindur se bëhet fjalë për pikturën origjinale, sepse ka të njëjtat pulla prej dylli në pjesën e prapme.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Login to post comments

Lajmet e fundit

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

Politikë

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

  80% e fëmijëve në moshë çerdheje dhe kopshti në Bashkinë e Tiranës nuk gjejnë dot një vend në strukturat publike. Prindërit rrëfejnë se pranimi i fëmijëve kryhet përmes procedurave diskriminuese...

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Kronikë

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Një atentat mafioz me tre viktima dhe një të plagosur është regjistruar mesnatën e kaluar në Memaliaj, ku shënjestër e atentatit kanë qenë anëtarë të fisit Kalemi. Sipas autoriteteve policore, ngjarja...

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

Kronikë

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

  Vetëvrasja e Olsi Obros, njerit prej të akuzuarëve për mashtrimin e rëndë të qytetarëve duke i zhvatur me mikrokreditë, bashkëshortja e të cilit gjithashtu Elda Ibro, administratore e Micro Credit Albania...