Ndahet nga jeta ylli i kinemasë franceze

Diel, 15 December 2019 16:36

Ka ndërruar jetë dje në moshën 79-vjeçare, ylli i kinematografisë franceze Anna Karina.

“Anna vdiq dje në një spital të Parisit si pasojë e kancerit”, ishte lajmërimi i hidhur i agjentit të saj Laurent Balandras për AFP. Agjenti shtoi se: “ajo ndërroi jetë në shoqërinë e burrit të saj të katërt, regjisorit amerikan Dennis Berry”.

Kur ishte vetëm 17 vjeç Anna do të largohej nga Danimarka, që ishte edhe vetëlindja e saj, drejt Parisit, ku mori vëmendjen e regjisorit të mirënjohur Jean-Luc Godard , e duke u kthyer njëherësh në muzën e tij.

Godard do ta bënte protagoniste në filmat e tij, që e shndërruan Karinën ikonë të lëvizjes së re kinematografike të pasluftës, “Nouvelle Vague”. Anna mishëronte më së miri elegancën e viteve 1960, me tiparet që të hutonin, ku spikasnin sytë e mëdhenj e të kaltër.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

Politikë

Bashkia e Tiranës nuk ka vende në kopshte e çerdhe për 80% të fëmijëve

  80% e fëmijëve në moshë çerdheje dhe kopshti në Bashkinë e Tiranës nuk gjejnë dot një vend në strukturat publike. Prindërit rrëfejnë se pranimi i fëmijëve kryhet përmes procedurave diskriminuese...

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Kronikë

3 të vrarë në Memaliaj/ Vritet babai i Tik Kalemit, viktimë dhe kamarieri e një klient i lokalit

Një atentat mafioz me tre viktima dhe një të plagosur është regjistruar mesnatën e kaluar në Memaliaj, ku shënjestër e atentatit kanë qenë anëtarë të fisit Kalemi. Sipas autoriteteve policore, ngjarja...

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

Kronikë

Vetëvrasja e Ibros, pas sekuestrimit të miliona eurove dhe mikrobankës së kredive: Akuzat ndaj tij dhe grupit

  Vetëvrasja e Olsi Obros, njerit prej të akuzuarëve për mashtrimin e rëndë të qytetarëve duke i zhvatur me mikrokreditë, bashkëshortja e të cilit gjithashtu Elda Ibro, administratore e Micro Credit Albania...