Surprizon Golden Globes, shpallet lista e plotë e fituesve. Kush është filmi dhe aktorët më të mirë

Premte, 10 Janar 2020 09:06

Këtë vit Golden Globes erdhi plot surpriza ndërsa u shpallën fituesit e çmimeve të mëdha. “Best picture” shkoi për filmin 1917, ndërsa  Renée Zellweger fitoi çmimin aktorja më e mirë për rolin e saj në filmin Judy.

Gjithashtu aktori Joaquin Phoenix mundi Adam Driver dhe Christian Bale duke rrëmbyer çmimin për Joker. Russell Crowe mori çmimin për aktrimin më të mirë por nuk mori pjesë në ceremoni sepse ishte në Australi duke luftuar me zjarret.

Olivia Colman mori çmimin e aktores më të mirë në një seri dramatike për The Crown ndërsa Laura Dern fitoi vetëm çmimin e aktores më të mirë mbështetëse.

Best Motion Picture – Drama

1917 – WINNER

The Irishman

Joker

Marriage Story

The Two Popes

Best Motion Picture – Musical or Comedy

Rocketman

Dolemite Is My Name

Jojo Rabbit

Knives Out

Once Upon a Time… in Hollywood – WINNER

Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Drama

Charlize Theron, Bombshell

Renée Zellweger, Judy – WINNER

Cynthia Erivo, Harriet

Scarlett Johansson, Marriage Story

Saoirse Ronan, Little Women

Best Performance by an Actor in a Motion Picture – Drama

Christian Bale, Ford v Ferrari

Antonio Banderas, Pain and Glory

Adam Driver, Marriage Story

Joaquin Phoenix, Joker – WINNER

Jonathan Pryce, The Two Popes

Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy

Beanie Feldstein, Booksmart

Emma Thompson, Late Night

Ana de Armas, Knives Out

Awkwafina, The Farewell – WINNER

Cate Blanchett, Where’d You Go, Bernadette

Best Performance by an Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy

Daniel Craig, Knives Out

Roman Griffin Davis, Jojo Rabbit

Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time… in Hollywood

Taron Egerton, Rocketman – WINNER

Eddie Murphy, Dolemite Is My Name

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in any Motion Picture

Margot Robbie, Bombshell

Kathy Bates, Richard Jewell

Annette Bening, The Report

Laura Dern, Marriage Story – WINNER

Jennifer Lopez, Hustlers

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in any Motion Picture

Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood

Anthony Hopkins, The Two Popes

Al Pacino, The Irishman

Joe Pesci, The Irishman

Brad Pitt, Once Upon a Time… in Hollywood – WINNER

Best Director – Motion Picture

Martin Scorsese, The Irishman

Quentin Tarantino, Once Upon a Time… in Hollywood

Bong Joon Ho, Parasite

Sam Mendes, 1917 – WINNER

Todd Phillips, Joker

Best Screenplay – Motion Picture

Noah Baumbach, Marriage Story

Bong Joon Ho and Han Jin Won, Parasite

Anthony McCarten, The Two Popes

Quentin Tarantino, Once Upon a Time… in Hollywood – WINNER

Steven Zaillian, The Irishman

Best Motion Picture – Animated

Toy Story 4

Frozen II

How to Train Your Dragon: The Hidden World

The Lion King

Missing Link – WINNER

Best Motion Picture – Foreign Language

The Farewell

Les Misérables

Pain and Glory

Parasite – WINNER

Portrait of a Lady on Fire

Best Original Score – Motion Picture

Thomas Newman, 1917

Daniel Pemberton, Motherless Brooklyn

Alexandre Desplat, Little Women

Hildur Gudnadottir, Joker – WINNER

Randy Newman, Marriage Story

Best Original Song – Motion Picture

“Beautiful Ghosts,” Cats

“I’m Gonna Love Me Again,” Rocketman – WINNER

“Into the Unknown,” Frozen II

“Spirit,” The Lion King

“Stand Up,” Harriet

Best Television Series – Drama

Succession – WINNER

Big Little Lies

The Crown

Killing Eve

The Morning Show

Best Television Series – Musical or Comedy

Barry

Fleabag – WINNER

The Kominsky Method

The Marvelous Mrs. Maisel

The Politician

Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television

Catch-22

Chernobyl – WINNER

Fosse/Verdon

The Loudest Voice

Unbelievable

Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television

Michelle Williams, Fosse/Verdon – WINNER

Kaitlyn Dever, Unbelievable

Joey King, The Act

Helen Mirren, Catherine the Great

Merritt Wever, Unbelievable

Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television

Christopher Abbott, Catch-22

Sacha Baron Cohen, The Spy

Russell Crowe, The Loudest Voice – WINNER

Jared Harris, Chernobyl

Sam Rockwell, Fosse/Verdon

Best Performance by an Actress In A Television Series – Drama

Nicole Kidman, Big Little Lies

Reese Witherspoon, The Morning Show

Jennifer Aniston, The Morning Show

Olivia Colman, The Crown – WINNER

Jodie Comer, Killing Eve

Best Performance by an Actor In A Television Series – Drama

Brian Cox, Succession – WINNER

Kit Harington, Game of Thrones

Rami Malek, Mr. Robot

Tobias Menzies, The Crown

Billy Porter, Pose

Best Performance by an Actress in a Television Series – Musical or Comedy

Natasha Lyonne, Russian Doll

Phoebe Waller-Bridge, Fleabag – WINNER

Christina Applegate, Dead to Me

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Kirsten Dunst, On Becoming a God in Central Florida

Best Performance by an Actor in a Television Series – Musical or Comedy

Michael Douglas, The Kominsky Method

Bill Hader, Barry

Ben Platt, The Politician

Paul Rudd, Living with Yourself

Ramy Youssef, Ramy – WINNER

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television

Emily Watson, Chernobyl

Patricia Arquette, The Act – WINNER

Helena Bonham Carter, The Crown

Toni Collette, Unbelievable

Meryl Streep, Big Little Lies

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television

Alan Arkin, The Kominsky Method

Kieran Culkin, Succession

Andrew Scott, Fleabag

Stellan Skarsgård, Chernobyl – WINNER

Henry Winkler, Barry

Carol Burnett Award

Ellen DeGeneres – WINNER

Cecil B. deMille Award

Tom Hanks – WINNER

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Situatë shqetësuese në Meksikë, parakalon Italinë për numrin e viktimave nga COVID-19, të infektuar rreth 300 mijë

Globi

Situatë shqetësuese në Meksikë, parakalon Italinë për numrin e viktimave nga COVID-19, të infektuar rreth 300 mijë

Meksika ka parakaluar Italinë sa i përket numrit të viktimave nga COVID-19. Plot 35 mijë të vdekur numëron sot Meksika gjatë pandemisë teksa të infektuar gjithashtu ka më shumë se...

‘’Pa maskë dhe distancë’’, Vasili:Pse Manastirliu ka frikë të gjobisë Veliajn? Prandaj askush nuk i beson dhe dëgjon këta

Politikë

‘’Pa maskë dhe distancë’’, Vasili:Pse Manastirliu ka frikë të gjobisë Veliajn? Prandaj askush nuk i beson dhe dëgjon këta

  Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka publikuar disa foto ku kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj në takimet më të fundit të tij shfaqet pa maskë dhe nuk mban distancim social. Vasili...

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!