Amaneti u përmbush, artisti prehet në vendlindje! Mirjeta Ljarja: S’jam pishman për përcjelljen e thjeshtë të Rikardit, është shumë shpirtërore

Tuesday, 21 Prill 2020 17:48

Amaneti i aktorit të madh Rikard Ljarja u përmbush. Trupi i tij do të prehet në varrezat katolike të Rrmajit në Shkodër. Duartrokitjet që i mori në skenë gjatë gjithë jetës së pasur artistike e shoqëruan edhe në këtë moment të lamtumirës.

Bashkëshortja e artistit, aktorja Marjeta Ljarja falënderoi të gjithë për vlerësimin e figurës të bashkëshortit të saj. Ajo tha se nuk ka pishmane për përcjelljen e thjeshtë që iu bë aktorit, pasi ishte shumë shpirtërore.

8e2c4e32-f442-4856-88c9-dee8a9b4640a.jpg


“Nuk kam pishman që është një përcjellje kaq e thjeshtë, por është shumë shpirtërore. Mesazhet janë pafund që kanë dalluar pjesën njerëzore, pjesën e mirë të Rikardit, jo thjesht pjesën e ekranit. Ju falënderoj me shpirt që e thyet këtë vështirësi dhe jeni këtu me ne sot. Është shumë më e bukur, kaq thjeshtë, më njerëzore. Faleminderit të gjithëve”, tha Marjeta.

Ndërkohë, Rita Gjeka tha se: “E ka zgjedh vetë këtë ditë se nuk ka dashur ceremonira. Ka qenë madhështor në modestinë e tij”.

Famullitari i Shkodrës dom Vlash Palaj i dha bekimin ndërsa tha se një emër si Rikard Ljarja është një shembull për gjithë shoqërinë. Drejtorja dhe aktorja e teatrit Migjeni Rita Gjeka luajti në skenë me Rikard Ljarjan në vitin 2009 në dramën Shën Gjon Kryepremi që është edhe ngjitja e fundit e të ndjerit në skenë.

Një prej fqinjëve të vjetër në Shkodër të Rikard Ljarjas ka kujtime të paharrueshme. Një kurorë me lule përmes këshilltarit të tij solli Presidenca ndërsa në këtë ceremoni mortore që përfundoi në Shkodër morën pjesë shumë pak persona për shkak të Covid-19 edhe pse miqtë e të madhit Rikard Ljarja janë të shumte jo vetëm si një aktor që mbetet në panteonin e artit shqiptar por edhe si një person që mbart vlera të mëdha njerëzore.

.

 Modifikuar më Tuesday, 21 Prill 2020 17:55

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!