Del në ankand diamanti 6.16 karat, ja kujt i përket

Hënë, 02 Prill 2018 20:03

300 vitet e fundit, ka kaluar në duart mbretërore të 4 dinastive evropiane por diamanti 6.16 karat do të dalë për herë të parë në shitje në një ankand publik në maj.

Diamanti gri në blu në formë dardhe u zbulua në minierën Golconda në Indi. Fillimisht iu dha dhurat mbretëreshës Elisabeth Fanse, mbretëreshë e Spanjës në 1715, pas martesës së saj me mbretin Filip V të Spanjës.

Ky diamant do të kalonte përmes më shumë se shtatë brezash , pasi pasardhësit e Elisabeth u martuan në familje të tjera evropiane, udhëtonin nëpër kontinent,në Spanjë, në Francë, Itali dhe Austri.

Ky diamant stoliste një kravat që i përkiste Charlsit të II,dhe gjithashtu dhe një diademë të veshur me diamante që mendohej se i përkiste Marie Antonette. Dhe akoma, për pjesën më të madhe të historisë, diamanti ishte i njohur vetëm për anëtarët e familjes.

Muajin e ardhshëm, një familje që ka prejardhje nga mbretëresha Elisabeth do të shes gurin në ankandin madhështor të Sotheby në Gjenevë, me vlerën e vendosur 5 milionë franga zviceriane( 5.27 milion dollarë).

Sidoqoftë, David Bennett, kryetar i Divizionit Ndërkombëtar të Bizhuterive Sotheby, sugjeron që diamanti mund të shitet për më shumë: 75% e bizhuterive të shitura në revistat Magnificent Jeëels dhe Noble Jeëels në vitin 2017 e tejkaluan vlerësimin e tyre fillestare.

Bennet është shprehur se bizhuteri të tilla janë fragmente të historisë dhe aktualisht ka entuziazëm të madh për bizhuteritë e këtij lloji’’

Diamanti ‘’Farnese Blue’’  do të dalë ne publik në sallën e ekspozitës së Sotheby në Hong Kong më 29 mars dhe do të ekspozohet në Londër, Nju Jork, Singapor, Taipei dhe Gjenevë para ankandit

Modifikuar më Hënë, 02 Prill 2018 20:13

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Drama e turizmit shqiptar, asnjë turist në derë, veç tatimorëve për gjoba

Aktualitet

Drama e turizmit shqiptar, asnjë turist në derë, veç tatimorëve për gjoba

Flet Rrahman Kasa, Kryetar i Unionit Turistik Shqiptar Tre charter-at e parë me turistët polakë pritet të mbërrijnë në Shqipëri në datë 14 korrik, nëse gjërat do të shkojnë siç duhet...

Maliqi:Ka ardhur koha që “Ramziu” të pranojë rrotacionin politik!

Politikë

Maliqi:Ka ardhur koha që “Ramziu” të pranojë rrotacionin politik!

Nga Lefter Maliqi Ne kishim bindjen se Ramziu nga drejtimi i paditur do të vinte si Çeço tek qëndrimi ynë dhe erdhi duke u tërhequr zvarrë e duke u lëpirë pavarësisht...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!