Faik Konica 1901/"Vajtim per roberi te Shqiptareve"

E mërkurë, 13 Janar 2021 08:29

đŸ‡ŠđŸ‡±O tĂ« humbur shqipĂ«tarĂ«,
Seç qenkeni për të qarë!
PĂ«r tĂ« qar’ e pĂ«r tĂ« sharĂ«,
PĂ«r tĂ« shar’ e pĂ«r tĂ« vrarĂ«!
Armiqtë mbë dhé ju hodhnë,
Dhe ju shtypnë sa u lodhnë!
Sa u lodhn’ e sa ju ngopnĂ«
Ju gdhendnë edhe ju rropnë.
As bukĂ«, as brekĂ« s’ju lanĂ«,
Ju punoni, ata hanë!
Nuk ju lan’ as pakĂ« nderĂ«
Q’e kini pasur pĂ«rherĂ«.
As nder, as turp, as gjak s’kini
Unji kryet dhe po rrini.
I duroni vet armiqtë;
Prisni vdekjen apo vdiqtë?
ShĂ«rbĂ«torĂ« t’Anadollit,
Kleçk e lodra të Stambollit.
NĂ« mos u shove fare,
Ndizu, zemra shqipëtare!
O shqipëtarë barkzbrazur,
Fustançjerr’ e kĂ«mbĂ«zbathur
Zemërohuni një herë,
Mprehni kordhët për të prerë,
Mprehni kordh’ e mprehni pallĂ«
Të ju ndritin yj mi ballë,
Ti frikësoni zuzarët
ǒi shuan shqipëtarët,
E në vend tuaj të rroni
Si të doni e si të thoni!

Faik Konica 1901 đŸ‡ŠđŸ‡±
"Vajtim per roberi te Shqiptareve"

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenĂ« prej vitesh njĂ« nga yjet tanĂ« mĂ« tĂ« mĂ«dhenj aktivĂ« tĂ« futbollit nĂ« mbarĂ« botĂ«n. Por jo pĂ«r shumĂ« kohĂ«...  Lideri i kombĂ«tares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatĂ« viteve tĂ« fundit nĂ« ShqipĂ«ri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve tĂ« turizmit detar pĂ«r qĂ«llime çlodhĂ«se dhe argĂ«tuese.  Sipas MinistrisĂ« sĂ« Turizmit dhe Mjedisit deri mĂ« tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...