“Kthimi” i dom Dedë Gjergjit, thirrje për rilindjen e identitetit shqiptar

Saturday, 02 October 2021 18:24

 

Rrëfimit trilogjik “Kthimi” i autorit dom Dodë Gjergji, pas Kosovës prezantohet edhe në Tiranë në ambientet e Zojës së Këshillit të Mirë. Kjo vepër ka lindur që në fëmijëri mbart mesazh për një rilindje në identitet dhe të vërtetën e shqiptarëve.

 

Autori propozon me këtë vepër që të përdorim siç duhet frytet e paqes dhe mjetet e lirisë. Romani “Kthimi” i Dodë Gjergjit, në tri vëllime që autori e quan rrëfim, është ndër veprat më tronditëse për shpirtëri e tragjedi në një cep të Dardanisë.

 

Por është edhe rrëfim për të kaluarën dhe të tashmen tonë: identitetin kombëtar e shpirtëror, fatin e fatkeqësinë. Libri është botuar nga shtëpia botuese “Drita” në Bashkëpunim me ‘55’. /abcnews.al/

Eshte promovuar ne Tirane rrefimi trilogjise "Kthimi", i ipeshkvit te Kosovez Dodë Gjergji,ne prani dhe te Presidentin te Republikes,zotit Ilir Meta dhe krereve te te gjithe komuniteteve fetare ne Shqiperi.
Botuesi Fahri Balliu e konsideroi vepren "Kthimi" si roman ne ndergjegjesimit individual dhe shoqerore per rrenjet e identitetit te popullit shqipetare.
Botuesi Fahri Balliu theksoi: "E pershkruan ne nje menyre mjeshterore,me gjuhen e nje shkrimetari te vertete gjithe dramen qofte te ciftit te dashuruar,qofte te krahines,te zones dhe te intrigave te pushtetit.Por ky liber del ne kohen me te nevojshme,me te pershtatshme per kombin."
Vleresime dhane Kryegjyshi Bektashian Haxhi Dede Momd Brahimaj,Kryeipeshkvi i Metropolit Tirane-Durres Monsinjor Xhorxh Fredo.Sipas tyre,vepra eshte nje rrefim per te kaluaren dhe te tashmen tone.Autori Dodë Gjergji thote se paqen edhe lirine duhet ta perdorim gjithmone ne favorin tone.Ai thekson se: " Kam mbajtur nje ekuiliber per te ruajtur tolerancen tone nderfetare dhe kemi bere nje zgjidhje kolektive per te arritur ne kete paqe dhe liri.Por nese ato nuk i perdorim do te kthehen kunder nesh.Prandaj duke shfrytezuar frytet e paqes dhe mekanizmat e lirise dhe ky liber eshte si propozim per kedo qe ta ule shpirtin e vet ne ate shkam qe mendon se e rehaton ate."
Trilogjia "Kthimi" i autorit Dodë Gjergji jo vetem percjell mesazhe te rendesishme historike,por i jep nepermjet dashurise se dy te rinjve,Shpreses dhe Gjonit,perpjekjet per rrugen e kerkimit te se vertetes drejt identitetit tone te vertete kombetare qe rrinte i fshehur nga e kaluara harresa dhe mohimi.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...