Sot u largua një grua e rrallëkulturuar.

E mërkurë, 09 February 2022 17:06

 

Sot u largua nga jeta Kadrie Kadare ,nje vlere e rralle njerezore ne mbrojtje te gjuhes shqipe .

Ajo ishte motra e gjeniut te letrave shqipe Ismail Kadare dhe te po nje njeriu tjeter te shquar te fushes se tij Dr.Shahin Kadare.
Kadria do ti mungoje shume redaksive si nje mbrojtese e flakte e gjuhes shqipe. Ishte motra e perkushtuar , por te gjithe e njihnin per ate parameter te rralle intelektual si njohese dhe redaktore nga me te shquarat , nga ai lloj qe sot nuk ekziston me.
Hapat nuk i ndiheshin kur hynte ne redaksi por i ndihej shqisa e fuqishme e redaktores, e njoheses se mire te gjuhes dhe ishte mburoje per kete te fundit ndaj cdo injorance dhe mediokriteti qe kishte nisur te perhapej me shpejtesi ne kete fushe.
Eshte e veshtire ti thuash lamtumire vlerave te tilla dhe do te mungoje jo vetem shqisa e saj ne mbrojtje te gjuhes, por edhe zeri kur ajo recitonte 'Etheninin' rusisht ne menyre te shkelqyer.

Eshte e veshtire t'ju thuash lamtumire vlerave te tilla...

Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...