Koronavirusi/Kosova shpall gjendjen e jashtëzakonshme. Numrat ku të kontaktoni

Hënë, 16 Mars 2020 20:19

Qeveria e Kosovës ka shpallur sot gjendjen e jashtëzakonshme, teksa numri i të infektuarve me koronavirus ka arritur në 15.

Duke iu bërë thirrje qytetarëve të zbatojnë masat e marra, qeveria vë në dispozicion një numër emergjent, ku çdo kosovar në mbarë botën mund të telefonojë, nëse ka simptoma të koronavirusit.

Njoftimi i qeverisë së Kosovës:

 
 

Të nderuar qytetarë, bashkatdhetarë kudo që jeni,

 

Virusi COVID-19 është shpërndarë gjithandej nëpër botë dhe shtete të ndryshme kanë marrë masa të ndryshme për të ngadalësuar përhapjen e tij, si dhe për të mbrojtur qytetarët e vet nga rreziku.

Republika e Kosovës është po ashtu e prekur nga ky virus, deri më sot (16 mars 2020) me 15 raste të konfirmuara. Qeveria e Republikës së Kosovës ka shpallur gjendje emergjente dhe kërkon nga secili qytetar të përfillë vendimet e saj, njëherësh po përpiqet që t’ju vije në ndihmë shtetasve të vet nëpër botë.

Nëse keni shenja a simptoma të dyshimta që u shkon mendja se kanë të bëjnë me virusin COVID-19, thirrni në qendrën e thirrjeve për informata të nevojshme, në numrin emergjent: 038 200 80 800

Për të gjithë ju,

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës ka krijuar një listë me numra emergjent, për t’ju përgjigjur nevojave të shtetasve kosovarë, që ndodhen brenda dhe jashtë Republikës së Kosovës.

NUMRAT EMERGJENTË

MINISTRIA E PUNËVE TË JASHTME DHE DIASPORËS

+383 44 427 191

+383 44 427 413

+383 44 427 453

+383 45 897 897

Shërbimi për apostilim & legalizim të dokumenteve trajton vetëm rastet emergjente: 038 200 77111

NUMRAT EMERGJENTË TË MISIONEVE DIPLOMATIKE DHE KONSULLORE TË RKS

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË TIRANË, SHQIPËRI

+355682415291

+355684090333

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË ROMË, ITALI

+39327452991

KONSULLATA E PËRGJITHSHMEË E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË MILANO, ITALI

+39685356571

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË LUBJANË, SLLOVENI

+386 31 465 221

KONSULLATA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË KOPENHAGË, DANIMARKË

+45 50336755

AMBADSADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË VJENË, AUSTRI

+ 43 664 22 33 409

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË BUDAPEST, HUNGARI

+36705176388

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË ZAGREB, KROACI

+385 91 6037343

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË STOKHOLM, SUEDI

+ 46 73 508 60 99

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË PARIS, FRANCË

+33698551112

KONSULLATA E PËRGJITHSHME E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË STRASBURG, FRANCË

+33 6 34 48 83 03

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË OSLO, NORVEGJI

+385994568239

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË LONDËR, MBRETËRIA E BASHKUAR

+44 7961064763

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË HAGË, HOLANDË

+316 53 85 03 07

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË PRAGË, ÇEKI

+ 420 257 217 775

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË BERLIN, GJERMANI

+49 152 29084675

KONSULLATA E PËRGJITHSHME E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË HAMBURG, , GJERMANI

+49 157 39884891

KONSULLATA E PËRGJITHSHME E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË FRANKFURT, GJERMANI

+49 1522 908 4675

KONSULLATA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË STUTTGART, GJERMANI

+49 1523 733 7814

KONSULLATA E PËRGJITHSHME E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË MUNIH

+49 152 18 22 28 40

KONSULLATA E PËRGJITHSHME E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË DÜSSELDORF, GJERMANI

+49211 54 222 222

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË BERN, ZVICËR

+41 31 310 06 90

+41 77 913 24 21

KONSULLATA E PËRGJITHSHME E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË GJENEVË, ZVICËR

+41 22 734 27 34

+41 78 858 24 01

KONSULLATA E PËRGJITHSHME E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË CYRIH, ZVICËR

+41 79 792 64 03

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË LISBONË, PORTUGALI

+351 968 570 673

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË BRUKSEL, BELGJIKË

+32 460 957 163

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË SOFJE, BULLGARI

+359 2 983 39 99

+359 897 777 912

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË PODGORICË, MALI I ZI

+382 20 226 040

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË SHKUP, MAQEDONIA E VERIUT

+ 389 2 32 90 320

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË WASHINGTON, SHBA

+ 1 202 450 2130

+ 1 202 735 0609

KONSULLATA E PËRGJITHSHME E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË NEW YORK, SHBA

+1 212 949 1400

KONSULLATA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË IOWA, SHBA

+15156640223

+151514144839

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË OTAWA (KANADA)

+ 1 (613) 700 – 2027

KONSULLATA E PËRGJITHSHME E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË TORONTO (KANADA)

+ 1 (647) 385-5460

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË ANKARA, TURQI

+905336497374

KONSULLATA E PËRGJITHSHME E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË STAMBOLL

+90 531 105 6391

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË CANBERRA, AUSTRALI

+61403517113

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË RIAD, ARABIA SAUDITE

+966 55 411 0874

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË DAKAR, SENEGAL

+221 338202997

+221 338202970

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË ABU DABI, EBA

+97125555112

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË PANAMA, PANAMA

+507 6949 1330

+507 6679 4025

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË DAKA, BANGLADESH

+8801314559498

AMBASADA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË DOHA, KATAR

+97433980866

ZYRA EKONOMIKE DHE TREGTARE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË ATHINË, GREQI

+30 690 779 8087

ZYRA NDËRLIDHËSE E REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË BEODRAD, SERBI

+381 (0) 66 247 746

Modifikuar më Hënë, 16 Mars 2020 21:30

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Familja e prekur në Fier/ Burri punonte si shofer furgoni mallrash

Aktualitet

Familja e prekur në Fier/ Burri punonte si shofer furgoni mallrash

Një familje është goditur nga koronavirusi në lagjen “15 Tetori” në Fier. Burime bëjnë me dije për Faxweb.al se është infektuar një familje me 5 anëtarë, 4 prej të cilëve...

Mal i Zi, arrestohet mjeku se publikoi listën e pacientëve me COVID-19

Globi

Mal i Zi, arrestohet mjeku se publikoi listën e pacientëve me COVID-19

Policia ka arrestuar një person të stafit mjekësor për publikimin e një liste me emrat e qytetarëve që kanë testuar pozitivisht për COVID-19.Zyra e Prokurorisë në mal të Zi tha...

Policia bën për spital qytetarin e pastrehë, e motra: E goditi dhe njëri prej tyre qeshte

Aktualitet

Policia bën për spital qytetarin e pastrehë, e motra: E goditi dhe njëri prej tyre qeshte

Një qytetar është transportuar mbrëmjen e sotme në spitalin e Sarandës dhe që sipas familjarëve ishte dhunuar nga policia.Qytetari, i cili shprehet se është i afërmi i burrit të dhunuar...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!