Shpallen rezultatet e para jozyrtare në Maqedoninë e Veriut, LSDM fiton zgjedhjet me 12 mijë vota më shumë sesa VMRO- DPMNE

E Enjte, 16 July 2020 20:38

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut ka shpallur rezultatin jozyrtar fillestar të zgjedhjeve që nxjerrin si fituese partinë e Zoran Zaev, LSDM me 327 mijë e 329 vota. Në vend të dytë ndjek VMRO- DPMNE me 12 mijë vota më pak, saktësisht 315 mijë e 343 vota.


Ndërkohë nga partitë shqiptare konfirmohet fituese BDI me 104 mijë vota, ndjekur nga ASH- AAA me 81 mijë dhe PDSH me 12 mijë e 891 vota. Edhe mandatet janë po ato që janë kalkuluar gjatë gjithë ditës, LSDM 46, VMRO 44, BDI 15, AAA- ASH 12, PDSH 1, e Majta 2.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

Politikë

Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

  Skenari i LSI për rrëzimin e Ramës, Spahiu: Kemi vullnetin shpërthyes. Një vend pa rini është pa të ardhmeIsh-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, thotë se financat publike drejt falimentit dhe...

Qytetarja:RTV Ora televizioni i së drejtës.Ta paguajë vetë Rama haraçin

Politikë

Qytetarja:RTV Ora televizioni i së drejtës.Ta paguajë vetë Rama haraçin

  Një qytetare ka marrë në telefon në emisionin “Ora Juaj”, ku është shprehur e revoltuar duke shprehur se RTV Ora është një televizion i së drejtës dhe i ndershmërisë. Sipas...

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke.

Kronikë

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke.

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke. Gazetarja Maria Sydhiropoulou ka investiguar ngjarjet e ndodhura në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!